Со воведување на ESG стандардите „Тиквеш“ го потврди статусот на прва и водечка винарница...

0
Винарската визба „Тиквеш“ е првата компанија во винската индустрија во регионот која ги применува водечките глобални ESG-стандарди во доменот на заштитата на животната средина,...

Маринакис за Преспанскиот: Оксиморон е едната страна да бара другата да го изоди целиот...

0
Оксиморон е едната страна да бара од другата да го изоди целиот пат, од моментот кога ги нема изодено првите метри, што се однесуваат...

Косово воведе санкции кон Иран и ги зголеми санкциите кон Русија

0
Владата на Косово денеска го одобри пакетот санкции против Исламската Република Иран и новиот пакет санкции против Руската Федерација, јави дописникот на МИА од...

Веб-страниците на швајцарската Влада цел на кибер напади пред самитот за мир во Украина

0
Швајцарската Влада денеска соопшти дека нејзините веб-страници биле погодени од бран кибер напади пред да биде домаќин на самитот за мир во Украина овој...

Османи: Владата која што доаѓа нема одговорност кон Преспанскиот договор, но има обврска да...

0
Преспанскиот договор е многу повеќе од само договор за името. Тоа е договор за стратешко партнерство. Столбот на грчките обврски од Преспанскиот договор е...

Средба на Османи со заменичката МНР на Грција:

0
На маргини на Состанокот на министрите за надворешни работи на Процесот за соработка на Југоисточна Европа што се одржува во Скопје, министерот за надворешни...

Курти: Жртвата вредеше, денес Косово е поразвиено од кога било досега

0
Косовскиот премиер Албин Курти оцени дека ослободувањето и пожртвуваноста на многу генерации за независноста на Косово вредеа, затоа што земјата денес е поразвиена од...

Деспотовски: Функционерите ќе бидат одговорни на луѓето, не на централата во Скопје

0
Кандидатот за претседател на Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија, Јован Деспотовски, од матичната месна организација “Владо Тасевски“ во Карпош, ја продолжи кампањата за партиските лидерски...

Европскиот суд на правдата ја казни Унгарија со 200 милиони евра поради непочитување на...

0
Европскиот суд на правдата и нареди на Унгарија да плати казна од 200 милиони евра и уште еден милион евра дневно доцнење поради непочитување...

Бајден и Зеленски ќе потпишат долгорочен безбедносен договор на Г7

0
Претседателот Џо Бајден и претседателот Володимир Зеленски утре ќе потпишат билатерален безбедносен договор меѓу Соединетите држави и Украина на маргините на самитот на Г7...

Заев и Ципрас со заедничка колумна: Без проактивен пристап, ЕУ ризикува понатамошно распаѓање во...

0
Поранешните премиери Зоран Заев и Алексис Ципрас во заедничката колумна за „Еуроактив“ ја повикуваат Европската Унија и меѓународната заедница јасно да стават до знаење...

Украина соопшти дека ги погодила руските системи за воздушна одбрана на Крим

0
Украинската војска денеска соопшти дека извршила успешни напади врз руските системи за воздушна одбрана во окупираниот Крим, јави ДПА. Ракетните системи земја-воздух биле оштетени во...

Германското Министерство за одбрана презентираше предлог за враќање на доброволниот воен рок

0
Германското Министерство за одбрана денеска презентираше предлог за враќање на доброволната воена служба со цел да се зајакнат ослабените германски вооружени сили. Овој предлог е...

Руски воени бродови впловија во пристаништето во Хавана

0
Руски воени бродови денеска впловија во пристаништето на главниот град Куба, Хавана, откако и американски и кубански официјални претставници оценија дека тоа не претставува...

Забави со познати домашни џез музичари во гурманската авенија на Diamond Mall

0
Со серија интересни настани и случувања кои ќе бидат организирани во следниот период, Diamond Mall продолжува да креира дополнителна вредност и нови можности за...