Дарко Цветкоски

1009 ПОСТОВИ 0 КОМЕНТАРИ
Роден во 1987 година во Скопје, каде што и денес живее и работи. Повремено е фасциниран од научната фантастика и автомото светот, а најчесто се интересира за воената историја и добрата музика. Зависник е од интернет и токму затоа се реши да пишува на вашиот омилен сајт.

И пушката станува „паметно оружје“ (видео)

0
Компанијата TrackingPoint создале телескопски нишан со систем наречен Intelligent Digital Tracking Scope кој им овозможува на стрелците да ја маркираат посакуваната мета по што...

Уметност инспирирана од Scooby Doo (видео)

0
Во секоја епизода од Scooby Doo, има барем една сцена во која негативецот ги набљудува Scooby Doo и неговите пријатели од зад некоја слика....

Наједноставен начин за добивање подолготрајна батерија

0
Често добиваме чувство дека батеријата на нашиот телефон е празна веднаш штом ќе излеземе од дома. Еве го најочигледното решение за тој проблем -...

Робот со неверојатни способности (видео)

0
Истражувачите од Институтот за Технологија од Илиноис имаат нов пристап кон создавање на летечки робот кој не може да биде запрен. Роботот е HyTAQ,...

Американските деца стануваат сè поглупави

0
Минатата година 13 деца во САД го загубиле животот како последица на играчка, а над четврт милион морале да посетат доктор заради нивните играчки. Американската...

Microsoft очајно сака да користите Explorer (видео)

0
Најверојатно не сте забележале, а и зошто би, но Internet Explorer станува се подобар. Сега браузерот е доволно добар дури и за најпребирливите корисници. И...

Супер-масивна црна дупка ги запрепасти научниците

0
Сигурно е дека нема да ви се допадне галаксијата NGC 1277. Покрај тоа што е сместена на 220 милиони светлосни години во соѕвездието Персеј,...

Неверојатната иднина на компјутерската графика (видео)

0
Компјутерската графика е многу различна од диносаурусите во Jurassic Park. Но ова видео покажува што можеме да очекуваме од следната генерација на компјутерската графика. Симулации...

Cadbury создале чоколадо кое не се топи

0
Генијалците од одделот за истражување на Cadbury создале нешто неверојатно - тие создале чоколадо кое не се топи. Според апликацијата за патентот нивното чоколадо кое...

Трчање низ Банкок со светлосен костим (видео)

0
Што се случува кога на неколку луѓе кои сакаат да трчаат низ урбани центри ќе им дадете костими прекриени со LED диоди и ќе...

Трансформерите стануваат реалност (видео)

0
Уште од првото појавување, трансформерите ги фасцинираат децата со нивната неверојатна способност. Сега истражувачка група за роботика од Јапонија, со име Brave Robots го...

Секоја глупост на ТВ заслужува пародија (видеа)

0
Ангус Т. Џоунс доживеа криза слична на онаа на Чарли Шин, кажувајќи им на гледачите да престанат да ја гледаат "Two and a Half...

Како Facebook ќе го експлоатира вашиот роденден

0
Facebook веќе има пристап до e-mail адрсите, фотографиите и политичките ставови на своите корисници. Сега компанијата ги поттикнува корисниците да споделат и други информации...

Извлечен рекорден џекпот во Американската лотарија

0
Претставници на американската Powerball лотарија изјавија дека бил извлечен рекорден џекпот. Рано наутро претставниците потврдија дека биле продадени два добитни лозови: еден во Аризона и...

Секој може да го научи овој робот на едноставни задачи (видео)

0
Сè уште сме далеку од поседување на роботи како домашни помошници, и тоа е делумно поради неможноста за создавање на робот кој ќе биде...