Таг: ЗОО Скопје

Сладоледи за животните во скопската Зоолошка

0
Зоолошката градина во Скопје на нејзината страница на „Фејсбук“ објави видео на кое може да се види како животни се разладуваат на горештините што ја...

Ново бебе алпака во скопската Зоолошка градина

0
Ново бебе алпака може да се погледне во скопската Зоолошка градина, информираат денеска оттаму, преку социјалната мрежа „Фејсбук“. - Нашата алпака Фелиција стана мама по...

Во ЗОО Скопје се роди двогрба камила

0
Во Зоолошката градина во Скопје се роди двогрба камила од фамилијата Бактријан. - Нашето ново бебе. Во фамилијата Бактријан двогрби камили имаме подмладок, оваа преслатка...

Почина негувателот на жирафи во ЗОО Скопје, Ристе Трајковски

0
На 44 години почина негувателот во скопската Зоолошка градина, Ристе Трајковски. Информацијата ја потврдија вработени во ЗОО Скопје. - Ристе починал измината ноќ во неговиот...

Директорот на Зоолошка градина Скопје Галетановски поднесе оставка

0
Директорот на Зоолошка градина Скопје - Ѓорги Галетановски, денеска на неговиот фејсбук-профил објави дека поднесува оставка од функцијата. Тој упати благодарност за укажаната доверба од...

Џамбаски се скара со руската амбасада за пингвините „што шират руско...

0
„Русија продолжува да го шири своето влијание на Балканот. На 15 мај, 6 Хумболтови пингвини од зоолошката во Москва беа испратени во зоолошката градина...

Провалници во скопската Зоолошка градина фатени откако ги преплашило рикањето на...

0
Четири лица ноќеска околу 1.30 часот провалиле во скопската Зоолошка градина, ама не знаеле дека белиот лав Чака во моментот бил во надворешното живеалиште. Според директорот Ѓорѓи...

Зоолошката во Скопје ги отвора вратите, но ќе мора да се...

0
Убава и среќна вест за сите - од утре (26 мај, вторник) од 9 часот, скопската зоолошка градина ги отвора вратите за посетителите, соопштија...

Животните во скопската зоолошка се збунети и им фалат посетителите, вработените...

0
Слоновите Дуња и Даела се научени на голем интерес од посетителите околу нивното живеалиште, па сега им е чудно дека градината е празна. На мечките...

Прекрасни моменти на нежност од Скопската зоолошка градина, низ фотографиите на...

0
Може ли овие да се најслатките фотки што сте ги виделе?, прашува „Daily Mail“, а зборува за фотографиите на Горан Анастасовски од животните во...

Како шимпанзото Милева од зоолошката во Скопје украло бебе неколку дена...

0
Знаете ли зошто во Крими музејот во Идризово има фигура на шимпанзо со човечко бебе? Приказната се случува во далечната 1963 година, во деновите...