Таг: возачи

Тотално невнимателна Русинка пpeгaзи татко и бебе на пешачки, застана дури...

0
Одамна немаме употребено збор „шoкaнтнo“, но тоа е најсоодветниот опис за видеото кое деновиве го згpoзува регионот. Се работи за снимка од бизарна сообраќајна...

Еве што се случува ако ве удpи шлепер, макар и со...

0
Да се биде добар возач значи да се внимава на сите околности на патот. Возачите на камиони, настрана исклучоците, свесни за моќта со која...

ЕП одлучи: Наскоро задолжителни безбедносни системи за контрола на возачите, во...

0
Европскиот парламент одобри воведување на нови правила за вградување на безбедносни технологии во новите, а нешто подоцна и во постоечките автомобили. Според тоа, од мај...

И во 1930-та не знаеле да возат, не само сега …...

0
За време на 1930-тите, САД се бореа не само со Големата депресија, туку и со националната паника околу безбедноста во сообраќајот. Проблемот беше до...

Помага ли бесплатниот градски превоз против загадувањето на воздухот?

0
Скопје настрана, ај да видиме во светот. Да го земеме Сеул за пример.

Доживотен затвор за неодговорните возачи што убиваат на патот

0
Со измените на законот во Велика Британија, максималната казна за несреќа со смртен исход ќе биде подигната од 14 години (колку што е сега) - на доживотен затвор.

Зошто постарите лица зад воланот се опасни

0
Не се рефлексите, не е ни видот.

Паметен лежечки полицаец за совесни возачи

0
Многу совесни возачи се жалат дека „лежечките полицајци“ дискриминираат, и донекаде со право. Но не мора да е така.

Германците возат попаметно: Патент престројување

0
Ви се чини ли некогаш дека сé што прават Германците го прават подобро од другите? Не е случајно.

Стокхолмската Брза Помош ќе им ги гаси радијата на возачите

0
Не само што ќе ти ја прекине омилената песна, туку стокхолмската Брза Помош и директно ќе ти се обрати преку радиото. Амбулантните возила во Стокхолм...

Јапонија ги подмитува пензионерите да престанат да возат

0
Полицијата во Јапонија реши да ги „подмачка“ возрасните возачи, со тоа што им дава попуст на супите од тестенини, под услов доброволно да се...

Налепници со духови против серковци со долги светла

0
На Кинезите им се смачи од возачите што имаат навика да ти се залепат до задниот браник и да ти блиндираат со долги светла за да...

Мемоарите на еден шофер: Најиритантните учесници во сообраќајот

0
Драма-квин велосипедисти Тие се секогаш во неповолна положба, бидејќи се движат на две тркала, а не на четири. Физичката ранливост им дава право да...

Зошто ознаките на возилата за брза помош се напишани наопаку?

0
Се работи за пракса во речиси сите земји во светот, а одговорот е многу едноставен. Возачите веројатно задоволно се смешкаат бидејќи го знаат, ама...

Пијаните возачи ќе се казнуваат со принудна работа во мртовечница

0
Тајландските власти планираат да ги казнуваат пијаните возачи со принудни часови на работа во болничките мртовечници, со цел поблиску и подобро да ја согледаат...