Таг: СДСМ

Деспотовски: Функционерите ќе бидат одговорни на луѓето, не на централата во...

0
Кандидатот за претседател на Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија, Јован Деспотовски, од матичната месна организација “Владо Тасевски“ во Карпош, ја продолжи кампањата за партиските лидерски...

Лукаревска: Одложениот Конгрес ќе се одржи до 30 јуни

0
Заменик-претседателот на СДСМ, Сања Лукаревска денеска истакна дека одложениот отчетен Конгрес на партијата, кој вчера почна па се одложи, треба да биде завршен до...

СДСМ: Филипче, Петровска, Деспотовски и Бајдевски потврдени кандидати за претседател на...

0
СДСМ денеска соопшти дека Централната изборна комисија на партијата ги разгледала поднесените кандидатури за претседател на вонредните внатрепартиски избори на 30 јуни и оти...

Битиќи нема да се кандидира за претседател на СДСМ, за да...

0
Фатмир Битиќи, пратеник и член на СДСМ објави на Фејсбук дека нема да се кандидира за претседател на СДСМ, со цел, како што вели,...

И Венко Филипче влегува во трката за нов лидер на СДСМ

0
Поранешниот министер за здравство и актуелен пратеник од редовите на СДСМ, Венко Филипче ќе учествува во трката за нов претедател на социјалдемократите, потврди тој...

На 30 јуни непосредни внатрепартиски избори за претседател на СДСМ

0
Извршниот одбор на СДСМ на денешната седница донесе Одлука за распишување вонредни внатрепартиски избори за претседател на СДСМ на 30 јуни 2024 година (недела),...

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

0
Имињата на повеќе можни кандидати, според пишувањата во медиумите, се во игра за  лидерската позиција во СДСМ откако Димитар Ковачевски вчера официјално поднесе оставка...

Потврдено повлекувањето на Ковачевски, директни внатрепартиски избори во јуни

0
Извршниот одбор на СДСМ, по потврдувањето на повлекувањето од функцијата на претседателот на партијата Димитар Ковачевски, на вчерашната седница ја задолжи Централната изборна комисија...

Ковачевски се повлекува од функцијата претседател на СДСМ: „Се жртвувавме за...

0
Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање внатрепартиски...

Петрова: Владата во заминување не се „заузда“ во трошењето, за пола...

0
Ниту силината на изборниот пораз не ги "заузда" владините функциононери во заминување во трошењето буџетски средства, одење на службен пат во странство, правење гала...

СДСМ наредната недела ќе почне со подготовки за отчетниот Конгрес, а...

0
Највисоките партиски органи на СДСМ следната недела ќе одржат состаноци на кои ќе се извршат подготовките за свикување отчетен Конгрес, согласно статусот на партијата,...

Боки 13 со низа кривични пријави, вклучително и против Зоран Заев,...

0
Бојан Јовановски – Боки 13 поднел кривични пријави против повеќе поранешни функционери, именувани директори, лица кои вршеле јавни функции, судии и обвинители. Како што изјави...

Деспотовски: Сите се тажни, разочарани, но и уплашени од повторување на...

0
Членот на СДСМ Јован Деспотовски денеска во врска со резултатите од вчерашните избори изјави дека за носење на брзи и квалитетни одлуки потребна е...

Тренчевска се повлекува од функцијата претседателка на форумот на жени на...

0
Дополнителната заменик министерка за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска на својот фејсбук профил објави дека се повлекува од функцијата претседателка на форумот...

Битиќи соопшти дека дава оставка од функцијата потпретседател на СДСМ

0
Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи со видео обраќање преку својот Фејсбук профил соопшти дека дава оставка од функцијата потпретседател на СДСМ по поразот...