Таг: Роберт Фицо

Фицо: Повлекувањето на Русија од Донбас и Крим е апсолутно нереално

0
Идејата дека Русија ќе се повлече од Донбас и Крим е „апсолутно нереална“, изјави премиерот на Словачка Роберт Фицо за порталот „Хлавнесправи.ск“. „Ако некој мисли...

Киев го одби предлогот на Фицо да ѝ предаде територија на...

0
Официјален Киев, очекувано, го одби предлогот на словачкиот премиер Роберт Фицо, кој кажа дека Украина треба да и предаде дел од својата територија на...

Словачкиот премиер Фицо е против и ќе стави вето на членството...

0
Словачкиот премиер Роберт Фицо изјави дека е против членството на Украина во НАТО и дека ќе стави вето на членството на земјата во Алијансата...

Фицо: Русија никогаш нема да биде воено поразена во Украина, ни...

0
Словачкиот премиер Роберт Фицо денеска изјави дека е јасно оти Украина нема доволно сила воено да ја промени ситуацијата во војната со Русија, дека...

Словачкиот премиер повика на мировни преговори за запирање на војната во...

0
Словачкиот премиер Роберт Фицо денеска повика на почеток на мировни преговори за Украина, каде што, според неговите зборови, војната „би можела да трае до...

Словачка ја блокираше планираната испорака на оружје за Украина

0
Словачката Влада денеска блокираше голема испорака на оружје за Украина, планирана од претходната влада, во согласност со ветувањата на новиот премиер Роберт Фицо. „Владата не...

Фицо сака гаранција од Украина дека 50-те милијарди евра од ЕУ...

0
Новиот словачки премиер Роберт Фицо во дебатата со другите лидери на Европска Унија за помошта на Украина од 50 милијарди евра истакна дека бара...

Словачка ја суспендира воената помош за Украина

0
Словачката претседателка Зузана Чапутова денеска го отфрли планот на привремената влада за испраќање нова воена помош за Украина, велејќи дека владата нема овластување и...