Home 365 Денес Словачкиот премиер Роберт Фицо ранет во пукање по состанок на Владата

Словачкиот премиер Роберт Фицо ранет во пукање по состанок на Владата

0
Словачкиот премиер Роберт Фицо ранет во пукање по состанок на Владата

Словачкиот премиер Роберт Фицо е повреден во пукање по седница на Владата, јави новинската агенција ТАСР.

Агенцијата го цитираше потпретседателот на Парламентот, Лубос Блаха, дека Фицо бил застрелан и повреден.

Словачката претседателка Зузана Чапутова го осуди „бруталниот“ напад врз Фицо и му посака добро закрепнување.

Словачката телевизија ТА3 објави дека биле испукани четири куршуми, при што еден го погодил Фицо во стомакот.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here