Таг: претседателски избори 2024

ДИК: Досега не се поднесени приговори за двојните избори на 8...

0
До Државната изборна комисија (ДИК) до 15 часот и 30 минути не се понднесени приговори за вториот круг од претседателските избори и за парламентарните...

Аглер со честитка до Силјановска-Давкова: Историски избор на прва жена претседател...

0
Американската амбасадорка Анџела Агелер и ја честиташе победата на Гордана Силјановска-Давкова на претседателските избори. Таа преку налогот на X го оцени како историски изборот на...

МД”Илинден”-Тирана ја честиташе победата на Силјановска-Давкова и ВМРО-ДПМНЕ

0
Претседателот на Македонското друштво "Илинден"-Тирана, Никола Ѓурѓај, во свое и во име на друштвото и го честиташе изборот на Гордана Силјановска - Давкова за...

Силјановска-Давкова: Нема поголема промена од тоа за прв пат во нашата...

0
Јас тврдам дека ќе се однесувам како претседателка на сите граѓани. Тоа значи на сите етнички групи, на сите членови на партиите, на оние...

Силјановска Давкова: Ќе се однесувам како претседателка на сите граѓани

0
Јас тврдам дека ќе се однесувам како претседателка на сите граѓани. Тоа значи на сите етнички групи, на сите членови на партиите, на оние...

Пендаровски: Резултатите се јасни, мојот концепт за мултиетничка Македонија целосно интегрирана...

0
Резултатите се јасни и немам намера подетално да ги образложувам, сакам да им честитам на победниците и да им посакам успешна работа во следните...

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова – 61.98% , Стево...

0
Првичните резултати од денешниот втор круг претседателски избори што Државната изборна комисија ги објавува на својата веб-страница, покажуваат дека од обработени речиси 17 отсто...

ДИК: До 18:30 часот излезноста 46.34 проценти за претседателските избори, 53.32...

0
Претседателот на Државната изборна комисија Александар Даштевски попладнево изјави дека има солидна излезност.  До 18:30 часот на претседателските избори излезноста е 46,34 отсто. На...

Исполнет цензусот за избор на претседател – одѕивот над 40 отсто

0
Исполнет е цензусот за избор на претседател на денешниот втор круг претседателски избори, покажуваат податоците на ДИК за излезноста до 18:30 часот. Претседателот на Државната...

Димитриевски: Македонија многу пати знаела во клучни моменти да одлучи

0
Македонскиот народ покажува капацитет во клучни моменти, важно е да е да се избере претседател и да се дефинира идниот состав во Парламентот, изјави...

Мицкоски: Граѓаните ќе ги казнат политичарите кои се нарекуваат „европски“, а...

0
Масовната излезеност е глас и одлука за иднината на нашите семејства и иднината на нашата татковина, да ги победиме сценаријата на партијата која што...

Таравари: 8 мај ќе биде историја за Албанците, ДУИ оди во...

0
Гостиварскиот градоначалник и кандидат за претседател во првиот круг од коалицијата ВЛЕН/ВРЕДИ, Арбен Таравари на гласање дојде со потесното семејство и порача дека по...

Пендаровски: Има информации за организиран бојкот, тие одат кон оштетување на...

0
Актуелниот претседател на државата и кандидат за втор мандат Стево Пендаровски денеска гласаше на избирачкото место 2489 во МЗ Автокоманда во општина Гази Баба.  -...

ДИК: Излезеноста до 17 часот за претседателските избори 42.32 отсто, а...

0
До 17 часот пристигнати се податоци за излезеност на гласачите за Претседателските избори од 2 040 избирачки места. Од вкупно запишани 1 069 021...

Во Гостивар до 15 часот излезеноста за претседателските под 20 проценти,...

0
По последниот пресек за излезеноста на изборите во општина Гостивар граѓаните покажале поголем интерес за гласање за претставници во Собранието.  Според податоците на Државната изборна...