Таг: претседателски избори 2024

Во Тетово до 15 часот за претседател – 21.31 проценти излезеност,...

0
За претседател до 15 часот во општина Тетово гласале 21,31 отсто од избирачите или 17.818 од вкупно 86.405 лица во избирачкиот список. По општини...

ДИК: Излезеноста до 15 часот за претседателските избори 33.73 отсто, а...

0
До 15 часот пристигнати се податоци за излезеност на гласачите за претседателските избори од 2 271 избирачки места. Од вкупно запишани 1 172 912...

ДИК: Избирачките одбори да ги почитуваат законите и подзаконските акти

0
Државната изборна комисија (ДИК) апелираше избирачките одбори да ги почитуваат законските одредби и задолжително да ги прашуваат гласачите дали ќе гласаат за претседателски или...

Излезеноста на парламентарните избори до 13 часот 25.84 отсто, на претседателските...

0
До 13 часот пристигнати се податоци за излезеност на гласачите за Претседателските избори од 2472 избирачки места. Од вкупно запишани 1.261.526 гласачи на овие...

Јавно обвинителство: Гласањето е генерално мирно и без поголеми нарушувања на...

0
Согласно информациите добиени од јавните обвинителства низ целата држава, денешниот изборен ден на кој се гласа за втор круг Претседателски и за Парламентарните избори...

МВР: Гласањето генерално се одвива мирно и без проблеми, не се...

0
Министерството за внатрешни работи досега нема регистрирано посериозни нарушувања на јавниот ред и мир во текот на гласањето кое генерално се одвива мирно и...

„Влен“ ги повика надлежните институции да постапат откако Управниот суд ја...

0
Валбон Лимани од коалицијата „Вреди“ на денешната прес-конференција побара надлежните органи да постапат за, како што рече, кражбата на гласови на гласачкото место во...

Мицкоски: Очекувам Силјановска да има преку 500.000 гласови, а ВМРО-ДПМНЕ над...

0
Јасен е исходот на 24 април, јасна е и пораката на народот дека опозицијата треба да ја состави идната влада, порача вечерва претседателот на...

Пендаровски од Тетово: Не им ја давајте довербата на тие кои...

0
Кандидатот за претседател Стево Пендаровски во рамки на изборниот караван низ земјава денеска имаше средби со граѓаните во Желино и во Тетово. Тој на...

Пендаровски од Крушево: Ниту сум бојкотирал, ниту ќе бојкотирам избори, на...

0
Борбава и формално правно и политички почнува од нула како да немало прв круг. На 8 мај не само овде во Крушево ќе славиме...

Ковачевски повикува на масовност на гласање на 8 мај, поддршка за...

0
Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) Димитар Ковачевски ги повика сите граѓани масовно да излезат на гласање на 8 мај за вториот круг...

Мицкоски од Струга повика на обединување на целиот народ (сите етнички...

0
Лидерот на ВМРО - ДПМНЕ и носител на листата во Изборната единица 1 Христијан Мицкокси вечерва од Струга повика на сеопшто државно обединување на...

Ковачевски: Изборите на 8 мај ќе бидат многу тешки, но СДСМ...

0
Изборите на 8 мај ќе бидат многу тешки, но резултатот сè уште не е одлучен. СДСМ никогаш нема да се откаже од европската иднина...

Нема да има прегласување на трите избирачки места во Куманово, ќе...

0
Гласањето на трите избирачки места во кумановско каде вчера имаше прекин повеќе од три часа нема да се повтори бидејќи тоа не влијае на...

Таравари демантира дека вчера имал тајна средба со Ахмети, на која...

0
Претседателскиот кандидат на албанската опозициска коалиција „Вреди“, Арбен Таравари преку соопштение ја демантира веста објавена од албанскиот „Топ-ченел“ оти вчера тајно се сретнал и...