Таг: претседателски избори 2024

Спасовски за можноста да се кандидира за претседател: Тоа се партиски...

0
Прашањето за претседателски кандидат на СДСМ на претстојните избори за претседател на државата, според министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, е партиска работа, за...

Секој има свои амбиции, но кандидатот за претседател ќе биде од...

0
Премиерот и претседател на СДСМ Димитар Ковачевски изјави дека на вечерашната седница на Извршниот одбор на партијата ќе биде потврдена одлуката координаторот на пратеничката...

Пендаровски: Имаме доволно време после Нова година да размислуваме за изборите,...

0
Не знам кој нормален човек или политичар во вакви траорни времиња може да размислува за власт, за избори или за мандати. Изборите се закажани...

Пендаровски не размислува за нов мандат бидејќи сè уште има време...

0
Изјавата на претседателот на државата Стево Пендаровски била погрешно разбрана и тој не рекол дека нема да се кандидира за реизбор, туку дека во...

Потребен ни е претседателски кандидат кој ќе ги споделува вредностите на...

0
За мене е многу важно да се утврди кандидат за претседател на држвата кој, пред се, ги споделува вредностите на мнозинството граѓани кои се...

Ковачевски: Избори во мај, коалицискиот договор со ДУИ е јасен, АА...

0
„Сметам дека постои доволно простор во мај да се организираат изборите, во нивниот редовен термин, а за финалните ставови на политичките партии ќе информираме...

Ковачевски: Не гледам зошто некој како Заев не би се појавил...

0
Во партијата има дефинирана процедура во однос на кандидирање претседателски кандидати и секој кандидат има еднакви шанси, изјави премиерот Димитар Ковачевски и лидер на...

Ковачевски: Изборите ќе бидат во законските термини, почитувајќи го правото на...

0
Претседателот на Владата Димитар Ковачевски не очекува нова политичка криза во државата иако, според него, изминатите четири години опозицијата ја блокира работата на Парламентот. Одговарајќи...

Ковачевски: Датумот за избори се решава преку разговори, а не премиерот...

0
Премиерот и лидер на СДСМ, Димитар Ковачевски, од Дојран потврди дека во текот на вчершаниот ден имал средби со претседателите на четири политички партии,...

Битиќи за тоа зошто е во СДСМ и дали колегите Албанци...

0
Нашиот став редовните избори да бидат одвоени е принципиелен, соодветно е да имаме полн мандат на Владата и полн мандат на Претседателот, а за...

Ако приликите тоа го бараат, Битиќи би прифатил да биде премиер...

0
Потпретседателот на СДСМ и вицепремиер за економски прашања Фатмир Битиќи изјави дека би прифатил да биде премиер 100 дена пред избори доколку тоа биде...

Џафери: Нема да дозволам да останеме без претседател

0
Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска ги повика политичките партии навреме да се договорат за терминот за одржување на претседателските и парламентарните избори следната...

Мицкоски: Срамота е што преку медиуми се договараме и лиферуваме датуми...

0
„Мора да се договори датум за редовни избори. Еве му еден предлог на Ковачевски. Нека земе бел лист хартија и нека напише кој било...

Вело Марковски ќе се кандидира за претседател на државата на претстојните...

0
Универзитетскиот професор Вело Марковски ја најави првата претседателска кандидатура за претстојните претседателски избори, што треба да се одржат напролет. Намерата за поднесување на кандидатура, Марковски...