Таг: претседателски избори 2024

Илир Мета: Победата на професорката Давкова ќе биде уште поубедлива

0
Поранешниот албански претседател и актуелен лидер на опозициската Партија на слободата, Илир Мета, „воодушевен е од вчерашниот изборен резултат на ВМРО ДПМНЕ". - Вчерашниот резултат...

Мицкоски: Масовна излезност е одговорот на евентуален бојкот на СДСМ и...

0
Одговор на евентуален бојкот на СДСМ и на ДУИ на вториот круг од изборите е мобилизација на граѓаните и масовна излезеност. Доколку обете партии...

Силјановска Давкова: Горда сум на граѓаните, да им покажеме дека вреди...

0
Немам зборови со кои можам да ја изразам благодарноста, напати дури се срамам зарем е можно толку луѓе вака да реагираат. Не мислам дека...

Пендаровски: Резултатите не се како што очекувавме но нема предавање, нема...

0
Резултатите не се такви какви што очекувавме, разликата ќе биде околу 130.000. Очекувавме помалку, но утре е нов ден, од утре повторно почнуваме со...

Касами: Добитник на овие избори е Влен, Влен е легитимен претставник...

0
Здружената албанска опозиција вечерва на прес-конференција им се заблагодари на гласачите кои го дадоа гласот за нивниот кандидат за претседател Арбен Таравари и очекува...

Бујар Османи: Длабока победа на Европскиот фронт, тој станува една голема...

0
Претседателскиот кандидат на Европскиот фронт, Бујар Османи по завршување на првиот круг гласање од изборот за претседател на државата одржа прес-конференција со лидерите на...

Груби: Спектакуларна победа на Европскиот фронт

0
Приврзаниците на ДУИ вечерва на плоштадот „Скендербег“ во Скопје слават по објавата на првичните резултати од првиот круг од претседателските избори според кои нивниот...

Јакимовски: Резултатите се далеку од моите очекувања

0
Претседателскиот кандидат од коалицијата „Храбро за Македонија“ предводена од ГРОМ, Стевчо Јакимовски, го призна поразот од претседателските избори и ѝ посака среќа во вториот...

ДИК: По преброени над 70% од гласовите, Гордана Силјановска Давкова води...

0
Првичните резултати што Државната изборна комисија ги објавува на својата веб-страница покажуваат дека од обработени 71,19 проценти од гласовите, односно 2 490 од вкупно...

ДУИ слави на плоштадот „Скендербег“ во Скопје

0
Приврзаниците на ДУИ вечерва на плоштадот „Скендербег“ во Скопје слават по објавата на првичните резултати од првиот круг од претседателските избори според кои нивниот...

Тошковски: Одделот за внатрешна контрола во МВР да утврди како е...

0
Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски потврди дека на советник од неговиот кабинет, упатен со писмена наредба, не му било дозволено присуство во рамки...

ЗНАМ: Изборите се делумно фер и демократски, и покрај опструкциите ги...

0
Портпаролот на движењето ЗНАМ Никола Мемов денеска на прес-конференција оценувајќи го изборниот процес, констатираше дека изборите се делумно фер и демократски. Според Мемов, имало...

Ванковска: Прерано прогласување на трката за готова не е демократски процес

0
Кандидатот за претседател на државата предложен од Левица, Билјана Ванковска вечерва пред партијата да излезе со индикации за тоа како се движат резултатите од...

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова – 36,99%, Стево Пендаровски...

0
Првичните резултати што Државната изборна комисија ги објавува на својата веб-страница покажуваат дека од обработени 50,86 проценти, односно 1 784 од вкупно 3 508...

ВМРО-ДПМНЕ: Силјановска-Давкова води пред Пендаровски

0
Според податоците што ги објави Аналитичкиот центар на ВМРО-ДПМНЕ, од обработени 30,23 проценти од гласачките места, нивната кандидатка за претседател Гордана Силјановска-Давкова освоила 45...