Таг: Македонија во НАТО

Меѓународен борд од САД, ЕУ и НАТО да ги проверува функционерите...

0
Кандидатот за претседател од ДУИ и актуелен шеф на дипломатијата Бујар Османи, како дел од својата платформа ќе бара ветинг за носители на политички...

Ванковска: Никогаш не сум ја криела мојата анти-НАТО позиција, алијансата многу...

0
Кандидатот за претседател од политичката партија Левица, Билјана Ванковска, на нашата држава и е потребен претседател како неа, борбен претседател, но, пред се, жена...

Министерството за одбрана ќе набавува повеќенаменски транспортни хеликоптери од Италија

0
На денешната владина седница Владата ја разгледала и усвоила Информацијата од Министерството за одбрана за потребата на доделување договор за набавка на повеќенаменски транспортни...

Сомнителна руска фирма се обидела да влезе на тендер за набавка...

0
Сомнителна фирма со руски капитал се обидела да влезе на тендер за набавка на специфична опрема во Министерството за одбрана, посочија од Министерството на...

Идејата за отворање центри за рехабилитација на украински војници начелно прифатлива,...

0
Идејата за отворање на центри за рехабилитација на ранети и повредени украински војници во земјите од Западен Балкан, вклучително и Северна Македонија, начелно е...

Бакојани имала тензичен разговор со Кондолиза Рајс пред ветото за Македонија...

0
Поранешната министерка за надворешни работи на Грција и пратеничка од Нова демократија - Дора Бакојани, на денешната панел дискусија на конференцијата на „Катимерини“ посветена на грчката надворешната...

Џафери и Зеленски во Тирана потпишале заедничка изјава за евроатлантските интеграции...

0
Претседателот на техничката Влада Талат Џафери денеска во рамки на работната посета на Албанија, се сретнал со претседателот на Украина, Володимир Зеленски. На средбата,...

Пендаровски – Зеленски: Северна Македонија како членка на НАТО ја поддржува...

0
Последниот развој на случувањата во Украина и можностите за продлабочување на соработката во насока на поддршка на украинскиот народ и враќање на територијалниот интегритет...

Во заедничката изјава на Самитот во Тирана за Украина искажана едногласна...

0
Во заедничката декларација, усвоена од учесниците на денешниот Самит Украина-Југоисточна Европа, одржан во Тирана,, се наведува дека „учесниците едногласно ја осудуваат руската агресија врз...

Пендаровски на Самитот Украина-ЈИЕ во Тирана: Ќе пружаме непоколеблива поддршка се...

0
Неодамнешната одлука на Советот на ЕУ да обезбеди помош од 50 милијарди евра, како и изгледите за обезбедување на околу 90 милијарди долари од...

Костадиновска-Стојчевска: Денес сме во НАТО и на дофат до ЕУ, претседателот...

0
Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска во Ротимље, близу Мостар, Босна и Херцеговина, по повод 20-годишнината од загинувањето на поранешниот претседател Борис Трајковски и...

Пендаровски: Во војната за слобода на Украина немаме право на пораз,...

0
Војната во Украина е најголемата закана за мирот и за европската безбедност, чијшто исход ќе влијае врз поредокот, не само на нашиот континент, туку...

Османи од ОН во Њујорк: Мораме да ѝ кажеме не на...

0
Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска се обрати од седиштето на Обединетите нации во Њујорк, на 56. пленарен состанок на 78. седница на...

Петровска за МИА: Нема безбедносни причини ниту финансиска оправданост за враќање...

0
Немаме зголемена безбедносна закана во земјата за да го враќаме служењето на задолжителниот воен рок, а за тоа ќе треба вложување и на многу...

Агелер: Северна Македонија се потврди како лојална членка на НАТО во...

0
Северна Македонија ги потврди своите вредности како лојална земја членка на Алијансата. Таа е четвртата земја која по број на жители и помогна на...