Таг: Македонија во НАТО

Дендиас: Го надгледуваме воздушниот простор на Северна Македонија и сме многу...

0
Грција го надгледува воздушниот простор на Северна Македонија во рамките на „air policing“ мисијата на НАТО и сме многу горди за тоа. Спроведуваме „air...

Османи: Политиката на отворени врати на НАТО и проширувањето на ЕУ...

0
Време е за нова динамика во европските и евроатлантските интеграции на земјите од Западниот Балкан, бидејќи забрзувањето на овие процеси е клучно за спротивставување...

Ванковска: Ќе почнам формална постапка за излегување од НАТО, но тоа...

0
Во оваа ЕУ Македонија не треба да влезе, оваа ЕУ толку зла ни нанесе, не директно Унијата, туку не натера сами да си го...

Македонија и 11 членки на НАТО ја зајакнуваат соработката за обука...

0
Дванаесет членки на НАТО, меѓу кои и Македонија, се договорија за понатамошно проширување на соработката за обука на воени пилоти во рамки на Иницијативата...

Кулеба: Северна Македонија е добар пријател на Украина, направи многу да...

0
Северна Македонија е добар пријател на Украина и направи многу за да ни помогне, рече украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба, одговарајќи на...

Петровска: На овој ден во 2020 година покажавме каде припаѓаме, влегувајќи...

0
Со показна точка „Егзерцир“ во изведба на Армиската гарда, промоција на две поштенски марки и доделување признанија за воениот и цивилниот состав на Армијата...

Интеграцијата во НАТО и ЕУ е најдобар одговор на руските империјалистички...

0
Интеграцијата во НАТО и ЕУ е најдобар одговор на руските империјалистички амбиции. Украина е само прва станица, а една од следните ќе биде Западен...

Гир: Не се точни тврдењата дека ЕУ не ја сака Северна...

0
Не се точни тврдењата дека Европската Унија не ја сака Северна Македонија за членка на ЕУ, изјави денеска евроамбасадорот Дејвид Гир, на настанот со...

Митрески организираше средба по повод годишнината од членството во НАТО, во...

0
Собранието подготвува Декларација за одбележување на четиригодишнината од зачленувањето на земјава во НАТО, а денеска претседателот на Собранието организирал средба во Клубот на пратениците...

Норвешка ни донира 76 воени возила за Армијата, „надоместок“ за опремата...

0
Норвешка испрати 76 воени возила за Македонија. Вкупно 40 камиони и 36 лесни пешадиски возила се натоварени вчера од пристаништето Оркангер и со брод...

Владата ќе одржи свечена седница по повод четиригодишнината од членството во...

0
Владата денеска ќе одржи свечена седница по повод годишнината од членството на земјава во НАТО. Со седницата ќе претстава техничкиот премиер Талат Џафери, најавија од владината прес-служба. Деновиве...

Петровска: Хеликоптерите се дел од модернизацијата согласно стандардите на НАТО, гарантирам...

0
Министерката за одбрана Славјанка Петровска зборувајќи за деталите поврзани со набавката на новите хеликоптери за Армијата, како и за модернизацијата со новите оклопни возила...

Каевски: Ковачки одбиен од НАТО, кадрите на Мицкоски се безбедносна опасност,...

0
Прес конференција на Дарко Каевски, портпарол на СДСМ Кадрите на Мицкоски не ги исполнуваат критериумите на НАТО, тие се против НАТО и против ЕУ. Пратеникот од ДПМНЕ...

Петровска ја поздрави одлуката на Антикорупциска да отвори предмет за хеликоптерите,...

0
Министерката за одбрана Славјанка Петровска ја поздравува одлуката на Антикорупциската комисија која отвори предмет за набавката на хеликоптерите, напоменувајќи дека нема ништо спорно во...

Армијата за 230 милиони евра ќе се опреми со осум хеликоптери...

0
Осум хеликоптери од италијанскиот производител „Леонардо хеликоптерс“ ќе бидат набавени за потребите на Армијата на Република Северна Македонија. Вредноста на леталата од типот AW149...