Таг: Македонија во НАТО

Македонија на 11 место во НАТО според процентот од БДП наменет...

0
Македонија во државниот Буџет за 2024 година за потребите на одбраната има предвидено 263 милиони долари, што претставува 2,22 отсто од БДП на земјата,...

Сиљановска Давкова се обрати на главниот панел на конференцијата за обнова...

0
Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска се обрати на главниот панел на конференцијата за обнова на Украина, што се одржува во Берлин, Сојузна Република Германија. Како...

Функционер на НАТО за грчката АНА-МПА: Северна Македонија под тоа уставно...

0
Северна Македонија во НАТО влезе под уставното име и тоа е името под кое се претставува, рекол за грчката новинска агенција АНА-МПА функционер од...

Пендаровски: Благодарение на храбрата политичка гарнитура сега сме рамни и на иста...

0
Изборната кампања за претседател на државата пред гласањето од првиот круг задутре, кандидатот поддржан од СДСМ Стево Пендаровски ја заврши вечерва со митинг во...

Пендаровски: Ако се поништи Преспанскиот договор НАТО ќе нè исклучи од...

0
Ако се поништи Преспанскиот договор ние излегуваме од НАТО. Просто кажано ќе не исклучат од Организацијата. Ако таа госпоѓа (Силјановска Давкова) мисли дека самостојно...

Дендиас: Го надгледуваме воздушниот простор на Северна Македонија и сме многу...

0
Грција го надгледува воздушниот простор на Северна Македонија во рамките на „air policing“ мисијата на НАТО и сме многу горди за тоа. Спроведуваме „air...

Османи: Политиката на отворени врати на НАТО и проширувањето на ЕУ...

0
Време е за нова динамика во европските и евроатлантските интеграции на земјите од Западниот Балкан, бидејќи забрзувањето на овие процеси е клучно за спротивставување...

Ванковска: Ќе почнам формална постапка за излегување од НАТО, но тоа...

0
Во оваа ЕУ Македонија не треба да влезе, оваа ЕУ толку зла ни нанесе, не директно Унијата, туку не натера сами да си го...

Македонија и 11 членки на НАТО ја зајакнуваат соработката за обука...

0
Дванаесет членки на НАТО, меѓу кои и Македонија, се договорија за понатамошно проширување на соработката за обука на воени пилоти во рамки на Иницијативата...

Кулеба: Северна Македонија е добар пријател на Украина, направи многу да...

0
Северна Македонија е добар пријател на Украина и направи многу за да ни помогне, рече украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба, одговарајќи на...

Петровска: На овој ден во 2020 година покажавме каде припаѓаме, влегувајќи...

0
Со показна точка „Егзерцир“ во изведба на Армиската гарда, промоција на две поштенски марки и доделување признанија за воениот и цивилниот состав на Армијата...

Интеграцијата во НАТО и ЕУ е најдобар одговор на руските империјалистички...

0
Интеграцијата во НАТО и ЕУ е најдобар одговор на руските империјалистички амбиции. Украина е само прва станица, а една од следните ќе биде Западен...

Гир: Не се точни тврдењата дека ЕУ не ја сака Северна...

0
Не се точни тврдењата дека Европската Унија не ја сака Северна Македонија за членка на ЕУ, изјави денеска евроамбасадорот Дејвид Гир, на настанот со...

Митрески организираше средба по повод годишнината од членството во НАТО, во...

0
Собранието подготвува Декларација за одбележување на четиригодишнината од зачленувањето на земјава во НАТО, а денеска претседателот на Собранието организирал средба во Клубот на пратениците...

Норвешка ни донира 76 воени возила за Армијата, „надоместок“ за опремата...

0
Норвешка испрати 76 воени возила за Македонија. Вкупно 40 камиони и 36 лесни пешадиски возила се натоварени вчера од пристаништето Оркангер и со брод...