Таг: летање

Совети за мачнините при летање

0
При патување со авион, на многумина им се случуваат болки во стомакот, надуеност или запек. Некои тоа го припишуваат само на стравот од летање,...

Стјуардеса открива кои се мерките во случај на итна помош или...

0
Стјуардесите се обучени и задолжени да се справат со многу видови случаи при лет - како што е и итна помош или ненадејна смрт...

Што гледа пилотот, а не гледаат патниците

0
Ако глетката ви е важна, подобро место во авионот од пилотската кабина - нема. Ама не дека нема и драматични моменти.

Ќе има ли патник во авионот без пилот?

0
Би се качил/а ли во беспилотен авион?

Една година во пилотска кабина, собрана во 4 минути

0
Видеово нé потсети зошто секое второ дете сака да стане пилот.

Системот што не дозволува пилоти што се мразат да се најдат...

0
Замислете да поминете 17 часа заробени во мала кабина, рамо до рамо со човек кој не го поднесувате. Пилотите најдобро ќе го знаеја чувството, ако не беа „тајните“ пилотски списоци.

Лудиот инженер што не се откажува од сонот да полета

0
Некои можеби се сеќаваат, лани пишувавме за еден откачен инженер од Шведска што е решен да направи свое летало. Му налетавме (pun intended) на ново видео.

Новата бизнис класа на Qatar Airways

0
Полека, но сигурно, Qatar Airways ја враќа златната ера на летањето.

Се враќа златната ера на летањето: Авион за богаташи

0
Американската авиокомпанија Crystal Cruises се пофали со проектот за својот нов раскошен авион. Она што прво паѓа во очи кај Boeing 777-200LR е просторот и неговата...

Храната што ја служеа во авионите пред 50 години

0
Некогаш патувањето со авион беше посебно доживување, кое не беше достапно за сите. Патниците специјално се дотеруваа со најсвечената облека, а само вистинските убавици...

Летањето беше многу позабавно пред 50-тина години

0
Во денешно време, авионскиот транспорт е сведен претежно на илјадници помали компании кои нудат евтини летови, но со тоа и најтесните и најнеудобните можни...

Ако Земјата се врти на исток, зошто летањето на запад не...

0
Ако вашата цел се врти кон вас, не треба ли да се стигне таму побрзо, прашува Science alert? Ако Земјата се врти во насока на...

Порнич наместо ред за летање

0
Патниците на аеродромот во Лисабон биле изненадени кога на големите екрани наместо ред на летање се појавил филм со порнографска содржина. Инцидентот се случил на...

3 докази дека не треба да се плашите од летање

0
За многумина, самото летање со авион е доволно застрашувачко искуство, а уште повеќе ако се случи некое од  „црните“ сценарија. Сепак, реалноста е дека...

Револуција во летањето: Еластични авионски седишта

0
Еластични авионски седишта се на пат да направат револуција кај овој тип на транспорт. Дизајнирани од француската фирма Zodiac Aerospace, тие создаваат повеќе простор...