Таг: лекови

Предупредување на фармацевтите: Одредени лекови може да ја зголемат чувствителноста на...

0
8 Сонцето и некои лекови не одат секогаш заедно. Денес е познато дека одредени лекови можат да ја зголемат чувствителноста на кожата на УВ зраците...

Sanofi и OpenAI ќе соработуваат за развој на лекови користејќи вештачка...

0
Францускиот фармацевтски гигант Санофи (Sanofi) е подготвен да соработува со развивачот на технологија ОпенАИ (OpenAI) за да изгради софтвер за вештачка интелигенција за забрзан...

Генетски модифицирани кокошки несат јајца за поевтини лекови

0
Научниците успешно ги модификувале гените на кокошките така што сега кокошки можат да несат јајца со одредени протеини важни во производството на лекови за артритис и некои...

Деми Ловато измешала лекови, дилерот сè уште на слобода

0
Деми Ловато замина на рехабилитација по предозирањето пред помалку од еден месец, но дилерот сè уште е на слобода. Името кое се наведува во таблоидите...

11 отсто од лековите во земјите во развој се фалсификувани

0
... А веројатно и одговорни за смрт на десетици илјади деца,

Супербубачките ќе нé убијат пред климатските промени

0
Ни требаат нови лекови. Но „владата е премногу линеарна, индустријата не гледа профит, лабораториите имаат свои проблеми, а невладините тешко иновираат“.

Природни лекови за лечење на кандида

0
Кандидата е проблем со кој се соочуваат сите припаднички на женскиот пол. Во секое тело има мала количина на кандида која помага при варењето...

Уличните аптекари на Хаити – Продаваат лекови во кофа и немаат...

0
На Хаити не мораш да си фармацевт за да продаваш лекови. Потребна ти е само пластична корпа и желба да ги шпарташ улиците под топлото сонце во потрага по пациенти.

Претерано претеравме со антибиотици

0
Потребни се итни мерки за контрола врз употребата на антибиотици, пред тие да престанат да работат, оставајќи голем број на медицински состојби - неизлечиви....

Најдобрите лекови против изгореници, што ги имате во кујната

0
Покрај негата, важно е во текот на заздравувањето да пиете што повеќе вода и да го туширате пределот со изгореници со студена вода, три...

Домашни лекови за затнат нос или воспалени синуси

0
Затнатиот нос е чест термин кој се користи за проблематичната назална конгестија, која ако не се третира рано ќе резултира со синусни проблеми, па...

Наместо да ја фрлате, направете домашни лекови од лушпа од јајце

0
Постојат многу потенцијални причини за губење на калциумот во организмот. Предолгото седење, конзумирањето кофеин, алкохол или газирани пијалоци се само дел од нив. Најподложни...

Лејди Гага – „Секој ден пијам лекови“

0
Лејди Гага изјави за своите обожаватели на концертот во Лондон, дека продолжува да зема секојдневно лекови против депресија. Пејачката зборуваше пред некое време за битката...

Пет најголеми грешки кои ги прават луѓето кога ќе се разболат

0
Здравјето е најважно нешто кое треба да го чуваме постојано, но најчесто за него почнуваме да се грижиме дури кога нешто ќе ни се...

Народна медицина: Проверени лекови против воспаление на мочниот меур

0
Летото е доба кога проблемите со уринарниот тракт подеднакво ги мачат и мажите и жените.Доколку патите од често воспаление на бешиката и имате проблеми...