Таг: финска

Москва: Русија ќе го зајакне својот воен потенцијал како одговор на...

0
Кабинетот на претседателот на Финска, Саули Ниинисто, лиферуваше соопштение во кое потврди дека Финска и официјално ќе стане членка на НАТО алијансата, а во...

Нинисто: Турција и Ердоган донесоа одлука за прием на Финска во...

0
Турција и претседателот Реџеп Таип Ердоган донесоа одлука за прием на Финска во НАТО, која официјално ќе биде објавена в петок за време на...

Хависто: Нуклеарно оружје нама да биде распоредено во Финска по влезот...

0
Нуклеарно оружје нема да биде распоредено на територијата на Финска по нејзиниот влез во НАТО, изјави синоќа министерот за надворешни работи на земјата, Пека...

Столтенберг: Потценувањето на Русија може да има големи последици за нордискиот...

0
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека Стокхолм и Хелсинки го почитуваат трилатералниот меморандум што го потпишаа со Анкара и дека „денес, во...

Финска и Шведска се обврзаа истовремено да влезат во НАТО

0
Хелсинки, 28 октомври 2022 (МИА) – Финска и Шведска се обврзаа за истовремен влез во НАТО, пренесуваат агенциите повикувајќи се на изјави на премиерите...

Руски авиони влегле во финскиот воздушен простор

0
Министерството за одбрана на Финска соопшти дека два руски борбени авиони „Миг-31“ утринава навлегле во финскиот воздушен простор во близина на крајбрежниот град Порво....

Собранието ги ратификуваше протоколите за влез на Финска и Шведска во...

0
Собранието денеска на 82. седница со 103 гласа „за“ и два „против“ ги ратификуваше протоколите за пристапување на Република Финска и на Кралството Шведска...

Генерал Кивинен: Финска со децении се подготвува за руски напад

0
Хелсинки, 22 јуни 2022 (МИА) – Финскиот генерал Тимо Кивинен денеска изјави дека Финска со децении се подготвува за руски напад и би пружила...

САД: Европа нема повеќе да биде зависна од руската енергија

0
Вашингтон, 24 мај 2022 (МИА) – САД и ЕУ ги осудуваат уцените на Русија со помош на енергија и започнаа со оттргање на Европа...

Русија предупредува: Членството на Финска и Шведска во НАТО може да...

0
Москва, 23 мај 2022 (МИА) – Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека одлуката на Финска и Шведска да влезат во НАТО може да...

Ердоган: Ќе продолжиме со „телефонската дипломатија“ со НАТО, но нашиот став...

0
Анкара, 20 мај 2022 (МИА) – Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска соопшти дека утре ќе има телефонски разговор со Финска за членството на...

Шојгу: Заканите од НАТО растат, Русија формира 12 нови единици и...

0
Москва, 20 мај 2022 (МИА) – Се зголемуваат тензиите во зоната на одговорност во Западниот воен округ на Русија, а државата презема интензивни мерки...

Столтенберг за „ветото“ од Турција за Финска и Шведска: Не е...

0
Не е невообичаено членките на НАТО да имаат различни мислења, но затоа Алијансата и има големо искуство со такви ситуации и наоѓање решение, изјави...

ЕУ ќе ги брани Финска и Шведска во случај на воен...

0
Шефот на ЕУ дипломатијата потврди дека доколку Шведска или Финска бидат предмет на воена агресија од Русија пред да се зачленат во НАТО, ЕУ...

Ердоган: Нема да дозволиме Шведска и Финска да влезат во НАТО,...

0
Анкара, 16 мај 2022 (МИА) – Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, чија земја е членка на Северноатлантската алијанса, денеска изјави дека нема да дозволи...