Русија: Вежбите на НАТО во Финска „го зголемуваат ризикот од воен инцидент“

Русија ги осуди планираните вежби на НАТО во близина на нејзината граница со Финска, предупредувајќи дека тие го зголемуваат ризикот од „можни воени инциденти“.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, за државната новинска агенција РИА изјави дека вежбите се „провокативни“.

Финска официјално се приклучи на НАТО претходно овој месец, речиси две години по барањето за прием по руската инвазија на Украина.

Таа дели 1.340 километри граница со Русија, така што нејзиниот влез повеќе од двојно ја зголемува големината на границата на НАТО со нацијата.

– Воените вежби на НАТО во близина на руските граници се од провокативен карактер. Нивната задача е да извршат воен притисок врз Руската Федерација преку демонстрација на сила. Вежбите ги зголемуваат ризиците од можни воени инциденти, рече Захарова коментирајќи ги вежбите планирани за 26 април. 

Прочитајте и:  Москва го преименува плоштадот „Европа“ во плоштад „Евроазија“
- Реклама -