Таг: финска

Ковачевски – Столтенберг: Северна Македонија ќе ја забрза постапката за одобрување...

0
Премиерот Димитар Ковачевски денеска оствари телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО - Јенс Столтенберг. Во разговорот, премиерот го потенцирал единството и одлучниот одговор...

Турција „нема позитивно мислење“ за влезот на Финска и Шведска во...

0
Турција внимателно ги следи случувањата во врска со можното членство на Финска и Шведска во НАТО, но нема позитивно мислење за тоа, изјави денеска...

Од сабота Русија го прекинува снабдувањето со електрична енергија за Финска

0
Москва, 13 мај 2022 (МИА) – Русија ќе го прекине снабдувањето со електрична енергија за Финска овој викенд, соопшти денсека добавувачот во момент кога...

Столтенберг и сенатори на САД уверуваат дека приемот на Финска во...

0
Генералниот секретар на НАТО - Јенс Столтенберг, ја поздрави одлуката на финските лидери да го поддржат пристапувањето на Финска кон Алијансата. Според него, евентуалниот...

Руско МНР: Финска во НАТО ќе ја примора Русија на одмазднички...

0
Одлуката на финското лидерство што денеска ја соопштија финскиот претседател Саули Нинисто и премиерката Сана Марин - дека Финска треба без одлагање да побара...

Финските лидери одлучија: Финска треба итно да поднесе барање за членство...

0
Финска треба да аплицира за членство во НАТО, се наведува во денешната заедничка изјава на финскиот претседател Саули Нинисто и премиерката Сана Марин, пренесуваат...

Финска и Шведска со една нога во НАТО

0
Финска и Шведска се сѐ поблиску до одлуката за најверојатна нивна кандидатура за членство во НАТО, а официјалната објава на таквата одлука се очекува...

Анкета: Над 75 отсто од Финците поддржуваат членство во НАТО

0
Хелсинки, 9 мај 2022 (МИА) – Повеќе од три четвртини од луѓето во Финска поддржуваат пристапување во НАТО, покажа новото истражување, што, според локалните...

САД нудат безбедносни гаранции на Шведска и Финска за периодот до...

0
Вашингтон, 6 мај 2022 (МИА) – Американските власти се уверени дека ќе успеат да одговорат на сите безбедносни грижи на Финска и на Шведска...

Милановиќ: Ќе ставам вето на влезот на Финска во НАТО

0
Загреб, 3 април 2022 (МИА) – Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска изјави дека ќе стави вето на влезот на Финска во Алијансата на самитот...

Фински весник тврди дека државата ќе побара членство во НАТО на...

0
Хелсинки, 2 мај 2022 (МИА) – Финска ќе одлучи да поднесе барање за членство во НАТО на 12 мај, објави финскиот весник „Илталехти“, повикувајќи...

Кремљ: Приемот на Шведска и Финска во НАТО нема да ѝ...

0
Москва, 11 април 2022 (МИА) Евентуалниот прием на Шведска и на Финска во НАТО нема да ѝ донесе стабилност на Европа, соопшти денеска Кремљ. „Во...

Нинисто: Влезот на Финска во НАТО може да ги зголеми тензиите

0
Aплицирањето на Финска за членство во НАТО би претставувало „голем ризик“ што може да ги зголеми тензиите во Европа, предупреди финскиот претседател Саули Нинисто,...

Финска донесе „историска“ одлука да ѝ испорача оружје на Украина, над...

0
Хелсинки, 28 февруари 2022 (МИА) – Финска донесе „историска“ одлука да ѝ испорача оружје на Украина по руската инвазија на нејзиниот прозападен сосед, објави...

Шведска и Финска по предупредувањето од Москва: Наша е одлуката дали...

0
Хелсинки/Стокхолм, 26 февруари 2022 (МИА) – Шведска и Финска денеска повторно го потврдија своето право да побараат пристап во НАТО доколку сакаат и ги...