Столтенберг на Б9 во Рига: НАТО има сила, ресурси, способност и политичка волја да...

0
НАТО има сила, ресурси, можности и политичка волја да ја заштити секоја своја земја-членка, најави генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг во летонската престолнина...

Бортников: Украинските служби се вмешани во терористичкиот напад во „Крокус сити“

0
Украинските разузнавачки служби беа вмешани во смртоносниот терористички напад на концертната сала „Крокус Сити“ во Москва во март, изјави денеска директорот на руската Федерална...

Хамас ја прифаќа резолуцијата на СБ на ОН за прекин на огнот во Појасот...

0
Хамас ја прифаќа резолуцијата за прекин на огнот на Советот за безбедност на Обединетите нации и е подготвен да преговара за деталите, изјави денеска...

Робертсон: Земјите од ЕУ треба да бидат подготвени на секоја закана од Русија

0
Поранешниот секретар на НАТО, Џорџ Робертсон, денеска во Приштина изјави дека земјите од Европската унија мора да бидат подготвени „на каква било закана од...

Петковиќ: Курти секој ден провоцира, Белград ќе продолжи со политиката на заштита на државните...

0
Директорот на српската Канцеларија за Косово и Метохија, Петар Петковиќ, преку соопштение реагираше на изјавата на премиерот на Косово, Албин Курти, кој денеска изјави...

Курти: Немаме проблеми со Србите, туку со Србија

0
Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека Косово нема проблем со локалните Срби во северните општини, туку со Белград, „кој не се огради ниту...

Вашингтон пост: Бајден ја укина забраната за употреба на американско оружје од украинскиот полк...

0
Администрацијата на претседателот Џо Бајден ќе ја укине забраната на контроверзна украинска воена единица да користи американско оружје, објави „Вашингтон пост“, повикувајќи се на...

СБ на ОН ја усвои американската резолуција за примирје и ослободување на заложниците во...

0
Советот за безбедност на ОН усвои американска резолуција што го поддржува последниот предлог на Израел за прекин на огнот и ослободување на заложниците, и...

Иран обвинува: САД не се искрени, не сакаат прекин на огнот во Газа

0
Иранските власти денеска ја обвинија администрацијата на Соединетите Американски Држави дека не е искрена и сериозна во однос на предлогот за прекин на огнот...

САД бараат помош од Јапонија за брзо надополнување на ракетните залихи

0
Соединетите Американски Држави денеска побараа помош од Јапонија за брзо надополнување на залихите на проектили, со оглед на војните кои беснеат на Блискиот Исток...

Исчезна воен хеликоптер со потпретседателот на Малави и уште девет патници

0
Јавноста во Малави стравува дека потпретседателот на земјата Саулос Чилима можеби загинал кога неговиот хеликоптер принудно слетал во шумата Чикангава и не слетал на...

Блинкен ги повика арапските држави да извршат притисок врз Хамас да го прифати прекинот...

0
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен, кој денеска пристигна во Каиро, од каде ја почна новата турнеја низ Блискиот Исток, ги повика земјите од регионот...

Курти: Пред 25 години згаснаа надежите на српската политика за празнење на Косово од...

0
Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека пред 25 години, кога военото раководство на Србија и тогашна СР Југославија во Куманово потпишаа капитулација по 78-дневното...

Белорусија им се приклучи на руските нуклеарни вежби

0
Белорусија денеска објави дека нејзината војска учествува во втората фаза од вежбите за распоредување на руско тактичко нуклеарно оружје нарачани од рускиот претседател Владимир...

Ангелов: Надлежните институции да се координираат и итно да го санираат потпорниот ѕид кај...

0
Центарот за управување со кризи (ЦУК) апелира до надлежните институции да се координираат и веднаш да се реши проблемот со потпорниот ѕид на улицата...