Руски воени бродови впловија во пристаништето во Хавана

0
Руски воени бродови денеска впловија во пристаништето на главниот град Куба, Хавана, откако и американски и кубански официјални претставници оценија дека тоа не претставува...

ЕУ ги зголемува царините за кинеските електрични возила, за некои и до 38.1 отсто

0
Европската комисија денеска ги извести кинеските производители на електрични возила за дополнителни царини за нивните производи кои ќе стапат на сила на почетокот на...

Курти: Војската на Косово никогаш не била поголема и повооружена од денес

0
Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека војската на Косово никогаш не била побројна и повооружена од денес, додека денешната парада на Безбедносните сили на...

Албанија го претстави првото оклопно воено возило „Made in Albania“ – „ШОТА“

0
Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност Eurosatory во Париз. Во претставувањето на...

Османи: 25 години по ослободувањето, Косово заслужува членство во НАТО

0
Претседателката на Косово, Вјоса Османи, изјави дека Косово заслужува членство во НАТО, 25 години по ослободувањето со помош на таа воена организација, јави дописникот...

Столтенберг: Унгарија се согласи да не стави вето на помошта на Алијансата за Украина

0
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека Унгарија се согласила да не стави вето на помошта на Алијансата за Украина, но владата...

САД ќе ѝ обезбедат на Украина уште еден систем „Патриот“

0
Американскиот претседател Џо Бајден планира да и обезбеди на Украина уште еден систем за противвоздушна одбрана „Патриот“ за одбрана од руски воздушни напади, објави...

Белгиските пратеници кои ги загубија изборите ќе добијат отштета од стотици илјади евра

0
Досегашните пратеници во Федералниот парламент на Белгија и во парламентите на трите административни региони на државата кои загубија на изборите на 9 јуни и...

ОН го обвини Израел за злосторства против човештвото

0
Истрагата на ОН заклучи дека Израел извршил злосторства против човештвото за време на војната во Газа, вклучително и она за „истребување“, истовремено нагласувајќи дека...

Зголемен број на тигрести комарци кои предизвикуваат денга треска во 13 европски земји

0
Бројот на азиски тигрести комарци кои предизвикуваат денга треска е зголемен во 13 земји на ЕУ, вклучувајќи ги Франција, Шпанија и Грција, што доведе...

Џо Бајден по пресудата за синот: Горди сме на Хантер што ја надмина зависноста...

0
Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека е горд на својот син Хантер затоа што ја победил зависноста од дрога, во неговата прва реакција...

Сиљановска Давкова од Конференцијата за Украина: Потребен е нов Маршалов план

0
Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска од Берлин, на маргините на конференцијата за обнова на Украина, порача дека на Европа и е потребен нов Маршалов...

„Победа за Германија“, преименувана мисијата на НАТО во Украина

0
НАТО договори ново име за својата мисија во Украина: Проектот повеќе нема да се вика НАТО Мисијата Украина (НМУ), туку Безбедносна помош и обука...

Германските популистички пратеници го бојкотираа говорот на Зеленски пред Бундестагот

0
Повеќето германски пратеници од екстремно десничарската Алтернатива за Германија (АфД) и популистичката алијанса Сахра Вагенкнехт (БСВ) денеска го бојкотираа говорот на украинскиот претседател Володимир...

Шолц: За мир во Украина Путин ќе треба да се согласи за повлекување на...

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц изрази внимателен оптимизам во врска со мировната конференција за Украина што ќе се одржи во Швајцарија кон крајот на овој...