Зголемен број на тигрести комарци кои предизвикуваат денга треска во 13 европски земји

0
Бројот на азиски тигрести комарци кои предизвикуваат денга треска е зголемен во 13 земји на ЕУ, вклучувајќи ги Франција, Шпанија и Грција, што доведе...

Сиљановска Давкова од Конференцијата за Украина: Потребен е нов Маршалов план

0
Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска од Берлин, на маргините на конференцијата за обнова на Украина, порача дека на Европа и е потребен нов Маршалов...

„Победа за Германија“, преименувана мисијата на НАТО во Украина

0
НАТО договори ново име за својата мисија во Украина: Проектот повеќе нема да се вика НАТО Мисијата Украина (НМУ), туку Безбедносна помош и обука...

Германските популистички пратеници го бојкотираа говорот на Зеленски пред Бундестагот

0
Повеќето германски пратеници од екстремно десничарската Алтернатива за Германија (АфД) и популистичката алијанса Сахра Вагенкнехт (БСВ) денеска го бојкотираа говорот на украинскиот претседател Володимир...

Хамас ја прифаќа резолуцијата на СБ на ОН за прекин на огнот во Појасот...

0
Хамас ја прифаќа резолуцијата за прекин на огнот на Советот за безбедност на Обединетите нации и е подготвен да преговара за деталите, изјави денеска...

Сиљановска Давкова се обрати на главниот панел на конференцијата за обнова на Украина во...

0
Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска се обрати на главниот панел на конференцијата за обнова на Украина, што се одржува во Берлин, Сојузна Република Германија. Како...

Герасимовски за потпорниот ѕид кај Детска клиника: Да беше наша надлежност одамна ќе беше...

0
Општина Центар „остро ги демантира наводите и шпекулациите“ дека санацијата на потпорниот ѕид на Клинички Центар и улица „Белградска“ се во надлежност на општината. „За...

Вашингтон пост: Бајден ја укина забраната за употреба на американско оружје од украинскиот полк...

0
Администрацијата на претседателот Џо Бајден ќе ја укине забраната на контроверзна украинска воена единица да користи американско оружје, објави „Вашингтон пост“, повикувајќи се на...

УХМР: Се очекува летово да биде сушно и натпросечно топло

0
Со голема веројатност се очекува дека летото 2024 ќе биде топло и сушно. Според анализите за целиот југоисточен регион на Европа, се очекува летните...

Петровска: ДПМНЕ во Собранието имаше завет на молчење затоа што на Ахмети му се...

0
Пратеничката на СДСМ Славјанка Петровска, во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија, истакна дека скандалозно е што системски закон со којшто се формираат...

Стевче шо убаво си работи …

0
Еве една мала тажна галерија, и тоа не од 1986, туку од 2024 година во Карпош 2 во Скопје. Во паркче каде што секојдневно...

Лефков: Законот за реорганизација на работата на органите на државната управа ги средува надлежностите...

0
„Во првите 30 дена по изборите се случуваат многу значајни процеси кои што ќе ве потсетам дека законот за реорганизација на работата на органите...

Меџити вели дека новата влада ќе се формира на 19 или 20 јуни, тој...

0
Претседателот на Демократското движење, кое е дел од Коалицијата „Вреди“, Изет Меџети денеска потврди дека новата влада ќе се формира по празникот Бајрам, односно...

Костадиновски: Ќе останам лојален само на Уставот и на никој друг

0
Судскиот активизам, враќањето на довербата на граѓаните во Уставниот суд и во правната држава, внесување на науката во Уставниот суд, како и бескомпромисност во...

Лукаревска: Одложениот Конгрес ќе се одржи до 30 јуни

0
Заменик-претседателот на СДСМ, Сања Лукаревска денеска истакна дека одложениот отчетен Конгрес на партијата, кој вчера почна па се одложи, треба да биде завршен до...