Курти: Жртвата вредеше, денес Косово е поразвиено од кога било досега

0
Косовскиот премиер Албин Курти оцени дека ослободувањето и пожртвуваноста на многу генерации за независноста на Косово вредеа, затоа што земјата денес е поразвиена од...

Европскиот суд на правдата ја казни Унгарија со 200 милиони евра поради непочитување на...

0
Европскиот суд на правдата и нареди на Унгарија да плати казна од 200 милиони евра и уште еден милион евра дневно доцнење поради непочитување...

Заев и Ципрас со заедничка колумна: Без проактивен пристап, ЕУ ризикува понатамошно распаѓање во...

0
Поранешните премиери Зоран Заев и Алексис Ципрас во заедничката колумна за „Еуроактив“ ја повикуваат Европската Унија и меѓународната заедница јасно да стават до знаење...

Османи: Може да очекувате разговори за иднината на државата кои што ќе бараат согласност...

0
Кои било разговори кои што бараат согласност од албанската заедница, мора да се одвиваат преку легитимниот претставник. Може да очекувате разговори за иднината на...

МОН со препорака за скратени часови и со насоки за заштита на учениците од...

0
Основните училишта да продолжат да ја реализираат наставата со скратени наставни часови, но да се внимава да се запази суштината на наставната материја која...

Продолжи судењето за нападот врз Христијан Пендиков, секретарот на бугарскиот клуб од Охрид

0
Со распит и вкрстено испрашување на сведоци на обвинителството денеска продолжи процесот  што пред Основниот суд во Охрид се води за случајот со нападот...

Мицкоски: Креиравме документ за тоа колку ние а колку грчката страна има исполнето од...

0
Меѓународните договори треба да се почитуваат и тука немаме никаква дилема, но тоа е двонасочна улица, изјави мандатарот за состав на нова влада Христијан...

Во вторник во Собрание ќе биде доставен составот на новата влада

0
Во вторник на 18 јуни до Собранието ќе биде доставен официјалниот список на членовите на новата влада, а во недела на 16 јуни ВМРО-ДПМНЕ...

Мицкоски: Ставрески е врвен сксперт, но негово назначување за гувернер на НБ воопшто не...

0
Мандатарот Христијан Мицкоски денеска изјави дека за него поранешниот министер за финансии Зоран Ставрески е врвен е експерт, но прашањето за неговото назначување на...

Посебен режим на сообраќај во Скопје на 12, 13 и 14 јуни

0
Министерството за внатрешни работи соопшти дека денеска утре и задутре (12, 13 и 14.06.2024) ќе има посебен сообраќаен режим  на поширокото централно подрачје на...

Столтенберг: Унгарија се согласи да не стави вето на помошта на Алијансата за Украина

0
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека Унгарија се согласила да не стави вето на помошта на Алијансата за Украина, но владата...

Белгиските пратеници кои ги загубија изборите ќе добијат отштета од стотици илјади евра

0
Досегашните пратеници во Федералниот парламент на Белгија и во парламентите на трите административни региони на државата кои загубија на изборите на 9 јуни и...

Левица: Африм Гаши одби амандман затоа што не пишува „Северна“

0
Новиот претседател на Собранието на Република Македонија избран со гласовите од пратениците на ДПМНЕ, ЗНАМ и ВЛЕН - Африм Гаши, одби амандман од пратеник...

Лидл го купи од Скопски пазар објектот на поранешен Бриколаж

0
Лидл Северна Македонија ДООЕЛ Скопје купи имот на Скопски пазар АД Скопје во Општина Гази Баба кај локацијата на поранешен Бриколаж за 9.564.485 евра. За...

ОН го обвини Израел за злосторства против човештвото

0
Истрагата на ОН заклучи дека Израел извршил злосторства против човештвото за време на војната во Газа, вклучително и она за „истребување“, истовремено нагласувајќи дека...