Текстилниот сектор има неколку барања до новата Влада

0
Падот на побарувачака на текстилните производи во европските земји, а особено во Германија се рефлектира и врз работата на македонските текстилни конфекции, изјави денеска...

Мицкоски: Можеби сме мали но сме многу важни во овој дел од светот, не...

0
Можеби сме мали, но сме многу важни во овој дел од светот не само од аспект на струјата и прекуграничните трансакции. Треба да се...

Спасовски: Се што ДПМНЕ критикуваа изминатиот период сега го прават

0
Оливер Спасовски, пратеник и координатор на пратеничката група на СДСМ во Собранието во интервју за Слободен Печат ги истакна ветувањата и најавите на ВМРО-ДПМНЕ...

УХМР: Се очекува летово да биде сушно и натпросечно топло

0
Со голема веројатност се очекува дека летото 2024 ќе биде топло и сушно. Според анализите за целиот југоисточен регион на Европа, се очекува летните...

Битиќи: Вонинституционално најавеното задолжување ќе го зголеми јавниот долг на 66% од БДП

0
„Стратегијата на ВМРО-ДПМНЕ вели дека јавниот долг ќе се зголеми над 60% од БДП. Контрадикторно е дека ова никаде не е споменато во нивната...

Петровска: ДПМНЕ во Собранието имаше завет на молчење затоа што на Ахмети му се...

0
Пратеничката на СДСМ Славјанка Петровска, во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија, истакна дека скандалозно е што системски закон со којшто се формираат...

Гевгелија, Богданци, Валандово и Дојран утре во портокалова фаза, Владата со препораки до граѓаните...

0
Гевгелија, Богданци, Валандово и Дојран утре и задутре ќе бидат зафатена од високи температури од портокалова фаза, поради што Владата на барање на Министерството...

Лефков: Законот за реорганизација на работата на органите на државната управа ги средува надлежностите...

0
„Во првите 30 дена по изборите се случуваат многу значајни процеси кои што ќе ве потсетам дека законот за реорганизација на работата на органите...

Гаши – Агелер: Многу е важна улогата на Северна Македонија и САД во промовирање...

0
Претседателот на Собранието, Африм Гаши денеска оствари средба со амбасадорката на САД во земјава Ангела П. Агелер. На средбата, како што информираат од собраниската...

Меџити вели дека новата влада ќе се формира на 19 или 20 јуни, тој...

0
Претседателот на Демократското движење, кое е дел од Коалицијата „Вреди“, Изет Меџети денеска потврди дека новата влада ќе се формира по празникот Бајрам, односно...

Костадиновски: Ќе останам лојален само на Уставот и на никој друг

0
Судскиот активизам, враќањето на довербата на граѓаните во Уставниот суд и во правната држава, внесување на науката во Уставниот суд, како и бескомпромисност во...

Лукаревска: Одложениот Конгрес ќе се одржи до 30 јуни

0
Заменик-претседателот на СДСМ, Сања Лукаревска денеска истакна дека одложениот отчетен Конгрес на партијата, кој вчера почна па се одложи, треба да биде завршен до...

За ДКСК разрешувањата на директорите на Токсикологија и Кардиохирургија се незаконски, ќе покренат иницијатива...

0
Антикорупциска комисија ги прифати пријавите дека се неосновани разрешувањата на медицинскиот директор на Токсикологија и на директорот на државната Кардиохирургија од страна на министерот...

Центар за граѓански комуникации: Гласањето на дијаспората чинело повеќе отколку печатењето на ливчињата за...

0
Државната изборна комисија (ДИК), за спроведување на последните претседателски и парламентарни избори, склучила 22 договори за јавни набавки во вкупна вредност од 213.625.656 денари...

Таравари: Топ приоритет е старт на преговорите со ЕУ, може да се најде прифатливо...

0
Градоначалникот на Гостивар Арбан Таравари кој е дел од коалицијата Вреди, во изјава за Трилинг на ТВ 24, вели дека има реални шанси да...