Демири: Разрешувањата на медицинските директори на Кардиохирургија и на Токсикологија се поради пропусти во...

0
Министерот за здравство д-р Илир Демири во однос на ставот на Државната комисија за спречување корупција за разрешувањата на медицинските директори на Клиниката за...

МОН со препорака за скратени часови и со насоки за заштита на учениците од...

0
Основните училишта да продолжат да ја реализираат наставата со скратени наставни часови, но да се внимава да се запази суштината на наставната материја која...

Османи: Преспанскиот договор е повеќе од договор за името, тоа е договор за стратешка...

0
Министерот за надворешни работи во техничката влада, Бујар Османи, денеска информираше дека на Самитот на шефови на држави и влади на учесниците на Процесот...

Продолжи судењето за нападот врз Христијан Пендиков, секретарот на бугарскиот клуб од Охрид

0
Со распит и вкрстено испрашување на сведоци на обвинителството денеска продолжи процесот  што пред Основниот суд во Охрид се води за случајот со нападот...

Мицкоски: Креиравме документ за тоа колку ние а колку грчката страна има исполнето од...

0
Меѓународните договори треба да се почитуваат и тука немаме никаква дилема, но тоа е двонасочна улица, изјави мандатарот за состав на нова влада Христијан...

Во вторник во Собрание ќе биде доставен составот на новата влада

0
Во вторник на 18 јуни до Собранието ќе биде доставен официјалниот список на членовите на новата влада, а во недела на 16 јуни ВМРО-ДПМНЕ...

Мицкоски: Ставрески е врвен сксперт, но негово назначување за гувернер на НБ воопшто не...

0
Мандатарот Христијан Мицкоски денеска изјави дека за него поранешниот министер за финансии Зоран Ставрески е врвен е експерт, но прашањето за неговото назначување на...

Посебен режим на сообраќај во Скопје на 12, 13 и 14 јуни

0
Министерството за внатрешни работи соопшти дека денеска утре и задутре (12, 13 и 14.06.2024) ќе има посебен сообраќаен режим  на поширокото централно подрачје на...

Левица: Африм Гаши одби амандман затоа што не пишува „Северна“

0
Новиот претседател на Собранието на Република Македонија избран со гласовите од пратениците на ДПМНЕ, ЗНАМ и ВЛЕН - Африм Гаши, одби амандман од пратеник...

Лидл го купи од Скопски пазар објектот на поранешен Бриколаж

0
Лидл Северна Македонија ДООЕЛ Скопје купи имот на Скопски пазар АД Скопје во Општина Гази Баба кај локацијата на поранешен Бриколаж за 9.564.485 евра. За...

Сиљановска Давкова од Конференцијата за Украина: Потребен е нов Маршалов план

0
Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска од Берлин, на маргините на конференцијата за обнова на Украина, порача дека на Европа и е потребен нов Маршалов...

Мукаетов – панелист на конференцијата „Чувари на мудроста“ во организација на „Халк банка“

0
Генералниот директор и Претседател на УО на „Алкалоид“, Живко Мукаетов, зеде учество на конференцијата „Чувари на мудроста“, која по втор пат се одржува во...

Левица: „Мајскиот договор“ е противуставен

0
Врската помеѓу ДПМНЕ и ДУИ никогаш не била прекината! Таа повторно излезе на површина откако доцна во ноќта зад затворени врати од јавноста, пратениците...

Сиљановска Давкова се обрати на главниот панел на конференцијата за обнова на Украина во...

0
Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска се обрати на главниот панел на конференцијата за обнова на Украина, што се одржува во Берлин, Сојузна Република Германија. Како...

Герасимовски за потпорниот ѕид кај Детска клиника: Да беше наша надлежност одамна ќе беше...

0
Општина Центар „остро ги демантира наводите и шпекулациите“ дека санацијата на потпорниот ѕид на Клинички Центар и улица „Белградска“ се во надлежност на општината. „За...