САД ги проширија санкциите против Русија

0
Меѓу санкционираните, како што пренесува регионалниот сервис на Радио Слободна Европа, е и руската компанија „Басире Груп“ со седиште во Белград. Компанијата е основана...

Новата влада во С Македонија да ги почитува меѓународните обврски – порака од САД...

0
Ова е дел од американско-францускиот патоказ објавен од Белата куќа на 8 јуни годинава кој го утврдиле американскиот претседател Џо Бајден и францускиот претседател...

Заев и Ципрас со заедничка колумна: Новото раководство во С Македонија го крши словото...

0
Поранешните премиери на С Македонија и Грција во заедничката колумна за „Еуроактив“ ја повикуваат Европската Унија и меѓународната заедница јасно да стават до знаење...

Османи: По претседавањето со ОБСЕ, повторно ја потврдивме нашата позиција на меѓународната сцена со...

0
Во пресрет на утрешниот состанок на ПСЈИЕ во Скопје, со кој се заокружува едногодишното претседавање на земјава со Процесот, Османи информира дека денеска бил...

Брз и лесен ручек: Потпечени макарони со сирење (РЕЦЕПТ)

0
Вкусен оброк     Состојки: 500 гр макарони 3 јајца 3 дл јогурт 200 гр кисела павлака 300 гр ситно сирење 1 лажица сол   И уште: масло по потреба за тавата 4 лажици презла 150 гр рендано...

Ковачевски стана член на меѓународна тинк-тенк организација која сака да го менува образованието

0
Истакнувајќи ги квалитетите на Ковачевски, од организацијата посочуваат дека за време на владеењето, тој ја водел државата кон значителни достигнувања, меѓу кои иницијативата за...

Ѓорѓиевски: Комуникацијата со Град Скопје е еднонасочна, немаме одговор за состојбите со потпорниот ѕид

0
Ѓорѓиевски вели дека е трагично во државава во 21 век да се занимаваме со ѕид што се решава како проблем за 2-3 дена, но...

Филипче најавува формирање нови партиски тела во СДСМ и обединување на сите компетентни и...

0
Филипче, покрај промена на начинот на внатрепартиските избори за општинските раководства, најавува и формирање три нови тела – совет за политика и стратегија, секретар...

ПОХОВАН КАРФИОЛ СО ТАРТАР СОС: Брза вечера која освојува со вкусот, не мора да...

0
Потребно е: 1 главица карфиол, поделена на цветови2 јајца, изматени1 шолја брашно1 шолја презламасло за пржење За тартар сос: 1 чаша мајонез2 лажици ситно сечкани кисели краставички1...

Вучиќ му честита победа на Орбан: Продолжува соработката која гарантира мир за Србија, Унгарија...

0
„Долг и значаен телефонски разговор со унгарскиот премиер. Му честитав на уште една победа која ја постигна во Унгарија“, вели српскиот претседател Му ја честитав...

Торта со џем и јогурт! Десерт кој им успева и на почетниците (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

0
Доколку имате дома џем и јогурт, тогаш можете да направите вкусна летна торта.     СОСТОЈКИ: 3 јајца 100 гр шеќер 200 мл јогурт 50 мл масло кора од лимон 250 грама брашно 1...

Извештај на ОН: Шокантен пораст на кршењето на правата на децата во војните

0
Извештајот ги набројува повредите на правата на децата (под 18 години) во дваесетина конфликтни зони во светот, а во анексот се наведени оние кои...

Курти: Косово нема проблем со Србите во Србија, туку со владата на Србија

0
„Десет од 38 општини на Косово имаат српско мнозинство, 17 отсто од советниците во локалните парламенти во сите општини се Срби. Ние добро соработуваме...

Украина веројатно ќе добие почеток на преговори со ЕУ, посакувам и ние да станеме...

0
„Се надевам дека формирањето на новото Министерство за евроинтеграција како институционален доказ за цврста посветеност кон европскиот пат ќе го поттикне нашето приближување во...

Бајден се огласи по пресудата за неговиот син: Јас сум претседател, но и татко,...

0
„Многу семејства имаат блиски што се борат со зависностите и го разбираат чувството на гордост кога ќе видат како некој што го сакаат е...