365 Вести

17887 ПОСТОВИ 0 КОМЕНТАРИ

Чешката ќе гради нови нуклеарни реактори

0
Чешката Република планира значително проширување на својот капацитет за производство на нуклеарна енергија, кој игра голема улога во енергетскиот систем на земјата долги години,...

Турската продукција ЈУРТА и израелскиот филм ГРАДОТ прогласени за најдобри филмови...

0
Вчеравечер, за време на преполната проекција на филмот “Неочекувана среќа” во режија на Вуди Ален со која свечено се затвори фестивалот, беа доделени и...

Дачиќ: Во Бијелина е уапсено лице осомничено за транспорт на убиецот...

0
Српскиот министер за внатрешни работи информира дека освен осомничениот за транспорт на убиецот, е уапсена и неговата сопруга за која вели дека била помошник Триесет...

Две златни арени за „Домаќинство за почетници” на Горан Столевски

0
„Домаќинство за почетници” по сценарио и во режија на Горан Столевски, а во продукција на Лист Продукција, освои две златни арени на филмскиот фестивал...

Хороскопски знаци кои знаат сѐ за вас и пред вас: од...

0
Некои луѓе едноставно ја имаат оваа потреба да дознаат сè за некого дури и пред да слушнат информации од тоа лице. Ова се...

„ГАЛЕБ“ од А.П.Чехов на Народен театар Битола на Охридско лето

0
НУ Народен театар Битола на овогодинешното 64 издание на Охридско лето, ќе учествува со претстава „ГАЛЕБ“ од А.П.Чехов, режија на Багријана Попов. Претставата премиерно...

Физички напад во угостителски објект ноќеска во Гостивар

0
СВР Тетово информира дека ноќеска во 2 часот по полноќ на улица „Мајор Чеде Филиповски“ во Гостивар, полициски службеници од ОВР Гостивар го привеле...

Како да се избере најдобриот факултет и идната кариера!? Семинар на тема...

0
Изборот на идната кариера, студии, одлука на кој факултет да се студира е сериозен предизвик пред кој се исправени идните студенти.Родителите секако може да...

Фон дер Лајен доби нов петгодишен мандат како претседателка на Европската...

0
Пред денешното гласање во Европарламентот, старо-новата шефица на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, порача дека проширувањето на ЕУ ќе биде меѓу клучните приоритети...

Националниот џез оркестар и Васил Хаџиманов на Охридско лето

0
На 11 август, со почеток од 22 часот, на сцената на Долни Сарај, Охрид, концерт ќе одржи Националниот џез оркестар, а гостин на концертот...

Сиљановска-Давкова: Уште 200 војници ќе ги гасат пожарите, потребно е преиспитување...

0
„Го слушав Стојанче и неговите предупредувања, мирна сум знаејжи дека генералот зад мене ќе ја преземе командата со војниците. Знаеме дека се работи за...

Новооткриените пештери на Месечината погодни како локација за научни колонии

0
Анализите на фотографиите од Месечината конечно ја завршија долгогодишната дебата за тоа дали има пристапни делови под површината на Месечината, каде што ќе може...