365 Вести

16540 ПОСТОВИ 0 КОМЕНТАРИ

WhatsApp воведува нови алатки за вештачка интелигенција за деловни корисници

0
Извршниот директор Марк Закерберг ги објави новите алатки. Оваа објава претставува пресвртница за WhatsApp. WhatsApp е шифрирана услуга за пораки која се гордее со...

„Во постојано движење“ – завршната групна изложба од програмата „АРТС ХАБ“

0
Во петок на 21 јуни во 20 часот, во КПЦ Јадро ќе се отвори завршната групна изложба од програмата „АРТС ХАБ“ – „Во постојано...

Овој кандидат за градоначалник не јаде, не спие и носи одлуки...

0
Вештачката интелигенција има навистина големи можности кои повеќето луѓе допрва треба да ги откријат. И додека пишувањето е-пошта и кратки текстови е веќе...

Бостон ги надмина Лејкерси и постави нов рекорд за најмногу титули...

0
Бостон изутрина на свој терен го победи Далас со 106:88 во петтиот меч од финалето на НБА и по 18-ти пат во историјата стана...

Тајланд прв во Југоисточна Азија донесе закон со кој се легализираат...

0
„Ова ќе го истакне лидерството на Тајланд во регионот кога станува збор за промовирање на човековите права и родовата еднаквост“, се наведува во заедничката...

Три знаци на висок холестерол кои можат да се забележат на...

0
138 Високиот холестерол обично не предизвикува никакви симптоми, поради што го нарекуваат тивок убиец, но некои скриени знаци може да се појават на три дела...

Cobalt Code Unit во култниот џез клуб „Jazz Inn“ во Охрид

0
На 25 јуни во 22.30 часот во охридскиот џез клуб „Jazz Inn“, настап ќе има култниот бенд Cobalt Code Unit. Концертот е дел од...

КАШКАВАЛ ШНИЦЛИ ПОДОБРИ ОД КЛАСИЧНИТЕ: Оброк за паметење

0
Ви треба: 500 гр пилешко филе1 шолја презла1 шолја рендан пармезан2 јајца2 шолји сос од домати1 шолја рендана моцарела Подготовка: Исечете го месото на шницли. Во еден...

Акт на самоодбрана, а не убиство со умисла како што тврди...

0
Оттаму се повикуваат на соопштението на Обвинителството во кое се наведува дека на убиството му претходела вербална расправија, а оти потоа сопругот почнал физички...

Поетски настап на Француската уметничка трупа Кидам

0
Во петок, на 28 јуни, во 21:00 часот од Музејот на град Скопје, низ улица „Македонија“, преку Камениот мост до плоштадот Карпошово востание, поетски...

Од четврток почнува електронското пријавување за упис во средно образование, ќе...

0
Пријавувањето е преку линк до порталот за електронски услуги на МОН (https://e-uslugi.mon.gov.mk)  со специјална најава за средношколци преку сопствените кориснички сметки на schools.mk Од четврток,...