365 Вести

17887 ПОСТОВИ 0 КОМЕНТАРИ

(ВИДЕО) Ангелов: Пожарот кај Битола му се заканува на Пелистер

0
Штотуку ми јавија дека пожарот што изби кај Битола се движи кон планината Пелистер и претставува голема закана за зимзелените дрвја и нашиот фокус...

Делови од Скопје сѐ уште без струја, од Електродистрибуција велат дека...

0
Причината поради која вечерва делови од Скопје се без напојување со електрична енергија се два 110-киловолтни далекуводи кои ги снабдуваат трафостаниците „Аеродром“ и „Исток“,...

Радев му кажал на Мицкоски дека се надева на забрзано спроведување...

0
Според она што го пренесуваат бугарските медиуми, Радев мислел на Договорот за добрососедство и на „договорите кои земјата (Северна Македонија н.з.) ги има со...

Жена го загуби животот во несреќа на патот Стража – Гостивар

0
Утринава, (18.07.2024) во 08.40 часот во Секторот за внатрешни работи Тетово било пријавено дека на магистрален пат Стража – Гостивар, патничко возило „спарк“ со...

Муцунски: Сметаме дека со нашето постапување ги почитуваме одредбите од Преспанскиот...

0
Прашан дали смета дека грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис ќе го промени мислењето (за употребата на уставното име н.з.), Муцунски рече дека доколку се отворат...

Слатко задоволство со кисело тесто: Нов леб од Жито Лукс

0
Од денеска, Жито Лукс го прошири своето портфолио на леб со лансирање на новиот леб со кисело тесто, кој нѐ навраќа на традиционалниот начин...

Брза ужина за целото семејство: Уштипци со сирење готови за неколку...

0
Пред вас е вкусен и вистински домашен рецепт за уштипци       СОСТОЈКИ:   1 јајце 6 лажици брашно 50 гр сирење 3 лажици масло 1/2 прашок за пециво малку сол 100 мл јогурт     Подготовка:   https://www.youtube.com/watch?v=NA28jdUnM_w

Од Сафо до Стоунвол и пошироко: како фикцијата ја раскажува историјата...

0
Фикцијата ни кажува толку многу за времето во кое живееме – а ЛГБТ писателите пишуваат уште од раните денови на литературата. Нивните приказни често,...

Отворена оперативна акција „Пожар 2024“: Целосна мобилизација на МВР во спречување...

0
Во Mинистерството за внатрешни работи денеска се одржал координативен состанок на министерот за внатрешни работи ПанчеТошковски, директорот на Бирото за јавна безбедност Александар Јанев...

Расказот на Томислав Османли објавен истовремено во три земји

0
Расказот „Удвојувања“, нова прозна творба на писателот Томислав Османи, доживеа трикратна објава во Хрватска, Србија и Грција. Најновите објави доаѓаат по неодамнешното публикување на...

НАСА откажа мисија на Месечината

0
Американската Национална воздухоплловно-вселенска администрација – НАСА вчера соопшти дека сепак нема да го испрати својот ровер „ВИПЕР“ на Месечината. Одлуката за преиспитувањето и...

Промоцијата на книгата „Балкански вознеси“ од авторот Васил Тоциновски

0
Денес ќе се одржи промоцијата на книгата „Балкански вознеси“ од авторот Васил Тоциновски, која ќе се одржи во рамки на јубилејното 45. издание на манифестацијата „Скопско лето“...

ЛИМОНАДА СО БОРОВИНИЦА: Најдобар освежителен пијалок за тропските денови, изобилува со...

0
Врвот на топлотниот бран бара внесување на доволно количество течност, а покрај многу вода, секогаш е добро да направите и некои брзи и вкусни...

ДУИ плаче зашто се тргнати економските директори од болниците – сосема...

0
И министерот за здравство Арбен Тараври денеска реагираше на прес-конференцијата на „Европски фронт“, на која го обвинија дека врши психолошки притисок врз организациските директори...