Таг: технологија

Човекот што во колумна од 1999 година погоди скоро сé за...

0
Да ни кажуваше некој тогаш за iPhone, Galaxy или некаков друг смартфон со сите денешни опции спакувани во едно кутивче, веројатно ќе мислевме дека нема да ги дочекаме.

Се влошува ли човештвото како што се подобрува технологијата?

0
Замисли дека двајца луѓе сечат едно исто дебело дрво, во исто време. Едниот користи рачна пила, а другиот моторна. Ако си загрижен за иднината...

Епл ќе го рециклираат Ајфон СЕ

0
Заедно со Ајфон 6С, Епл го презентираа и Ајфон СЕ, кој го има истиот дизајн како еден од најпопуларните 4-инчни модели Ајфон 5С, но...

Вештачка интелигенција која пишува хорор приказни

0
Инженерите од МИТ ја создадоа Шели, вештачка интелигенција којашто е специјализирана за пишување хорор дела. Името го добила по популарната писателка Мери Шели, која е...

Кина го прави најмоќниот суперкомпјутер (и сака да биде најмоќната технолошка...

0
Кинеските научници развиваат супермоќен компјутер, кој ќе може да обработи квантион (билион билиони) операции во секунда.

По 20 години во затвор, можам да пишувам само фантастика

0
Депресивно е кога пишувам за технологија која не ја разбирам и никогаш ја немам видено. Наместо тоа, јас измислувам свои светови.

Баби и технологија

0
Помислете само каква технолошка транзиција доживуваат постарите генерации. И ние ќе бевме подеднакво збунети и невешти да бевме родени пред 60-70 години. А ете, кога тоа го признавме, ајде сега малку да им се посмееме.

Децата на Стив Џобс немаа смартфони

0
Дали Стив Џобс навистина е херој како што сите го величаа откако умре - не се занимаваме, ама едно е сигурно, го смени светот. Му даде...

Како Пентагон го гледа светот во 2045 година?

0
Да, знаеме дека светот ќе биде многу поинакво место во 2045 година, и дека иднината е исполнета со предизвици, но по некоја логика, експертите од Пентагон имаат...

Научниците создадоа робот кој може да има деца

0
Според истражување објавено во PLOSOne кое го спроведоа научници од отсекот за инжињерство во Кембриџ и институтот за роботика и интелигентни системи во Цирих, роботите...

За дизајнот и посакувањето

0
За примерите во продолжение сигурно ќе кажете „Морам да го имам ова“. Во нашите соништа ние веќе поседуваме закачалки кои самите создаваат и ни фрлаат...

Создадоа лажен град во кој се тестираат автомобили без возачи

0
На самиот почеток на оваа недела, универзитетот во Мичиген, заедно со транспортната служба на градот, отвори ново тест - игралиште, каде автомобилските производители и...

Измислија инвалидска количка што искачува скали

0
Скалите се голема пречка за оние кои движат со помош на инвалидска количка. За среќа, количката Scalevo ќе го промени тоа. Таа е иновација на...

Кока-Кола го однесе рекламирањето на сосема ново ниво

0
Промовирајќи го својот пијалок „Кока Зеро“. компанијата создаде нешто што на никој не би ни паднало на ум, сметајќи дека може да биде само...