Таг: северна

СИРИЗА со критики до грчката Влада за Договорот од Преспа, бара...

0
Да реагира во случај на прекршување на Договорот од Преспа, со користење на средства како замрзнување на европската перспектива, бара од грчката Влада опозициска...

По интервенцијата на МНР корегирана е придавката „северномакедонски“ на вебот на...

0
Министерството за надворешни работи соопшти дека реагирало до Европскиот парламент за употребата на придавката „северномакедонски“ и дека грешката е веќе отстранета од веб страницата...

Завршена постапката за набавка на налепници со „NMK“ за регистарските таблички,...

0
Министерството за внатрешни работи ја заврши постапката за набавка на налепници со новата ознака „НМК“. Добитник на тендерот е компанијата КВАНТУМ од Скопје заедно...

Граѓаните нема да трпат во остварувањето на своите права, вели Спасовски...

0
Во ниту еден случај нема да стане збор за казнување на граѓаните, тоа нема да го направиме, ниту пак да трпат во остварувањето на...

Антиќ: Името на федерацијата беше сменето пред мојот избор за претседател

0
Четири години по промената на кошаркарската власт во земјава и еден месец по реизборот, претседателот на Федерацијата, Перо Антиќ првпат проговори за промената на...

Министерство за локална самоуправа: Уставот е над законите, советниците да го...

0
Скопје, 4 ноември 2021 (МИА) – Министерството за локална самоуправа денеска преку соопштение побара од сите единици на локалната самоуправа да го почитуваат Уставот...

Георгиевски: Уште во 2001-ва ќе го сменев името во Северна само...

0
Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски уште во 2001 година бил подготвен и било негова идеја да го смени името на државата во „Северна Македонија“, и...

СДСМ нема да ја поддржи Резолуцијата за националните „црвени линии“ ако...

0
СДСМ целосно стои зад заштитата на македонскиот јазик и идентитет, но нема да учествува во кршење на Уставот и да ја поддржи Резолуцијата за...

Од понеделник „Северна Македонија“ и во пасошите, личните карти, возачките и...

0
Во ниту еден момент досега немало застој во издавањето на патни исправи, лични карти, возачки дозволи или било каков друг документ во државата -...

И СДСМ ќе добие ново име: „Уставот и законите мора да...

0
„Верувам дека во периодот пред нас ќе постапиме согласно Преспанскиот договор и во Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. Дури дадовме и информација во делот на...

МАНУ сигурно ќе добие „Северна“ – „Преспанскиот е закон, а законот...

0
„Преспанскиот договор е закон. Тој е ратификуван во парламентот и тоа е закон“, изјави премиерот Зоран Заев, прашан за одбивањето на МАНУ да се...

Милошоски: Во личната карта да стои етничката припадност, но не и...

0
За ВМРО-ДПМНЕ се прифатливи измените на Законот за лични карти според кои во документот ќе биде впишана и етничката припадност, но не е прифатливо во нив...

Дескоска: Ниту Уставот ниту Преспанскиот договор не забрануваат граѓаните и приватните...

0
Ниту Уставот ниту Преспанскиот договор не забрануваат приватни ентитети кои не се финансираат од државата за нивни активности во странство, да го користат „Македонија“ во...

Пендаровски не се согласува дека промената на името беше преголема цена...

0
Претседателот на државата - Стево Пендаровски, не се согласува со оние кои сметаат дека со промената на името сме платиле преголема цена за членството...

Коментаторот Стојановски одговори на критиките: Вака се гради нација, а не...

0
Спортскиот ТВ-коментатор на националниот сервис - Тони Стојановски, чија реакција по судискиот свиреж за пласман на Македонија на Европското првенство во 2021 година стопли...