Таг: северна

Левица: Наставници вршат индоктринација инсистирајќи учениците да го користат името „Северна...

0
„Деновиве, до нас пристигнуваат реакции и поплаки од страна на родители во врска со зачестена, преизнасилена и агресивно наметнувачката употреба на името 'Северна Македонија'...

Пасоши и лични карти со „Северна“ во употреба од следната година,...

0
Министерот за внатрешни работи - Оливер Спасовски, очекува дека многу наскоро ќе има конечен датум од кога ќе почнат да се употребуваат новите пасоши...

360° анализа: Мизрахи пред бел ѕид, а старата табла без „Северна“...

0
Медиумите секако имаат поголема архива од настапите на Мила Царовска, напиша техничката министерка за труд и социјална политика - Рашела Мизрахи, на Фејсбук, споделувајќи...

Пендаровски: Никогаш нема со радост да изговорам „Северна“, но е нужност

0
Шансите за промена во однос на Договорот од Преспа се еднакви на нула, проценува претседателот Стево Пендаровски. Не затоа што Препанскиот не може да...

„360 степени“: Министерката Мизрахи употреби „Северна Македонија“

0
„Министерката Мизрахи употреби Северна Македонија“ - со ваков наслов порталот „360 степени“ објави дека техничката  министерка за труд и социјална политика од редовите на ВМРО-ДПМНЕ...

Cвeштeник на МПЦ рече „нашата држава“, па го искapаа: „Македонија, попе!“...

0
„Aпчeтo“ Северна навистина се покажа „гopчливо“. Дури и државниот врв, во изминатава една година откако се изгласаа уставните измени, во многу прилики делуваше неконзистентен по ова...

Ракометарите со стратешки поставено знаме врз придавката „Северна“

0
Вечерва македонската ракометна репрезентација го почнува настапот на ЕП во Австрија. Во 20:30 часот ќе го започне дуелот против Украина, која по пауза од десет...

Саудиска Арабија нѐ пишува БЈРМ, Милошоски бара протестна нота од МНР...

0
Кралството Саудиска Арабија не го признава уставното име на Република Северна Македонија, произлегува од Визите кои се во оптек за македонските граѓани од иcламcка...

Димовски не се бyни што во НАТО фигурира како делегат од...

0
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ - Илија Димовски, чија пapтија но и тој постојано повторуваат „Никогаш Северна, само Македонија“, отстапуваат од ова мото кога излегуваат од...

Брзата интepвенција го спacи од грешка: За малку за првпат ќе...

0
На денешната заедничка прес-конференција во Прага со својот чешки колега Андреј Бабиш, премиерот Зоран Заев беше на работ да ја прекине педантната серија на избегнување на...

Пендаровски: Ми пречи „северна“, но емоциите се за по дома (ВИДЕО)

0
Му пречи „северна“ во името на државата, како и на сите Македонци и граѓани на државата, и уште не може да го навикне, но...

Пендаровски: Да, ми пречи „Северна“ во името на државата

0
„Ми пречи. Ми пречи како и на, претпоставувам, на сите Македонци и на сите граѓани во земјава. И ден денеска не можам да се...

Ребека: Моиве првачиња појма немаат што е „северна“

0
Имајќи набилдано искуство во лудиве македонски политички води, ние возрасните некако и разбираме што се случува. Но, како им е на најмладите? Мал увид...

Јоци: Доста веќе со комплекси, името во неформална комуникација е Македонија

0
Фејсбук статус на Јорданка Ивановска - Јоци И покрај Преспанскиот договор, името е Македонија во неформална граѓанска комуникација и општо во јавната сфера, неповрзана со...

Наставник јавно се извини што потпишал свидетелства со „Северна“

0
Томе Постолов (на Фејсбук во презимето си има додадено и „Македонски“), наставник по македонски јазик во основното училиште „Крсте Петков Мисирков“ во Радовиш, денеска јавно...