Таг: парламентарни избори 2024

Ковачевски се повлекува од функцијата претседател на СДСМ: „Се жртвувавме за...

0
Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање внатрепартиски...

ДИК: До 17 часот излезеноста 45.88 отсто

0
До 17 чaсот, од вкупно запишани 4.514 гласачи на седумте избирачките места каде се врши прегласување за парламентарните избори, гласале 2071 гласач, односно 45,88...

Милошоски: Во моментот имаме 61 пратеник, продолжуваме со преговорите со ВРЕДИ,...

0
Време е ДУИ да оди во опозиција, порача Антонијо Милошоски член на ИК на  ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата За или против на...

Касами: Ахмети зборува за меѓуетнички тензии зашто така договарал и постапувал...

0
Претседателот на Движење Беса, Биљал Касами денеска од Тетово информира дека добро оди целата процедура за договорање на следната влада. Според него, се разговара...

Села: Треба да се почитува волјата на народот и за Влада...

0
Лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села изјави дека со приговорите до ДИК се прави изборен инженеринг од ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и Вреди  за да...

Одбиена тужбата на „Европски фронт“ за избирачкото место 1202 во...

0
Управниот суд денеска ја одби како неоснована тужбата од Коалицијата „Европски фронт“ на решението на Државната изборна комисија (ДИК) за прифаќање на приговорот од...

Управен суд ја одби тужбата на „Европски фронт“ за избирачкото место...

0
Управниот суд денеска ја одби како неоснована тужбата од Коалицијата „Европски фронт“ на решението на Државната изборна комисија (ДИК) за прифаќање на приговорот од...

„Европскиот фронт“ на ДУИ обвинува за јавен политички притисок врз Управниот...

0
Европскиот фронт со голема загриженост ги проследил денешните, како што велат, „скандалозни заканувачки изјави на лидерите на опозицијата кои загубија на претседателските и парламентарните...

Управен суд ја одби тужбата на Европски фронт на решението на...

0
Управниот суд ja одби како неоснована тужбата од Коалицијата „Европски фронт“ на решението на Државната изборна комисија (ДИК) за прифаќање на приговорот од Коалицијата...

Реакција на членови на ДИК: Неприфатливо е мешањето на политички партии...

0
Претседателот на ДИК Александар Даштевски и членовите на ДИК Радица Ристеска, Оливер Ристовски, Борис Кондарко, Бобан Стојаноски и Абдуш Демири денеска преку соопштение изразуваат...

Коалиција „Влен“: Паниката на ДУИ е разбирлива, но злоупотребата на функцијата...

0
Изјавите на Бујар Османи, Талат Џафери и другите од нивниот ранг, претставуваат класична интервенција на ДУИ за вршење притисок врз административниот суд и ова...

„Аваја“ ги оцени како недемократски парламентарните избори

0
Претставниците од политичката партија „Аваја“ на денешниот брифинг со нивинарите ги оценија парламентарните избори како недемократски. Резултатите што „Аваја“  ги освои на изборите, според...

Коалицијата „Европски фронт“ поднесе седум тужби против решенија на ДИК на...

0
Управниот суд иформира дека по поднесени седум тужби од Коалицијата „Европски фронт“ на Парламентарните избори 2024 година против решенија на Државната изборна комисија (ДИК)...

Коалицијата „Вреди“ ја повлече тужбата по одлуката на ДИК за Избирачкото...

0
Коалицијата „Вреди“ на почетокот на јавната седница пред Управниот суд ја повлече тужбата по одлуката на ДИК за одбивање на нивниот приговор за избирачко...

Џафери: Се врши изборен инженеринг за менување на соодносот на силите...

0
Премиерот на техничката Влада Талат Џафери смета дека имало договор за надгласување во Државната изборна комисија за прифаќање на одредени приговори за изборните резултати...