Таг: парламентарни избори 2024

Ахмети: „Европски фронт“ е втора сила во државата, почнуваме чекори за...

0
Претседателот на ДУИ и дел од Коалицијата „Европски фронт“, Али Ахмети денеска на прес-конференција од седиштето на партијата во Тетово, соопшти дека тие се...

Собранието ги верификува мандатите на 118 пратеник

0
Собранието во рамки на конститутивната седница со 101 глас „за“ од вкупно 117 присутни го усвои извештајот на Верификационата комисија и со тоа ги...

Почна конститутивната седница на новиот собраниски состав

0
Почна конститутивната седница на новиот собраниски состав. Со седницата претседава најстарата пратеничка Мерита Колчи Коџаџику. На дневен ред се избор на Верификациска комисија, верификација на...

На 30 јуни непосредни внатрепартиски избори за претседател на СДСМ

0
Извршниот одбор на СДСМ на денешната седница донесе Одлука за распишување вонредни внатрепартиски избори за претседател на СДСМ на 30 јуни 2024 година (недела),...

ДИК го одби приговорот на „Европскиот фронт“ на ДУИ за прегласувањето...

0
Државната изборна комисија (ДИК) попладнево не го прифати приговорот од Европскиот фронт за прегласувањето на Изборното место 2101 во село Ларце во Општина Желино....

Апасиев: Левица ќе биде деконструктивна опозиција

0
​​​​​ За пасокизацијата на СДС и за тоа каква опозиција ќе биде Левица, зборуваше претседателот Димитар Апасиев при гостувањето во ,,Слободен печат". - Ние ќе бидеме...

Се подготвува конститутивната седница на Собранието, претседател најверојатно ќе биде Африм...

0
Во Собранието се вршат последните подготовки пред утрешната конститутивна седница на Собранието по парламентарните избори на 8 мај. Собранието ќе брои 120 пратеници, но...

Финишираат разговорите за новата Влада, позната поделбата на министерствата

0
Составот на новата влада е пред финален договор. Според информации од работните групи, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Твоја Македонија ќе имаат министри во министерствата за...

Потврдено повлекувањето на Ковачевски, директни внатрепартиски избори во јуни

0
Извршниот одбор на СДСМ, по потврдувањето на повлекувањето од функцијата на претседателот на партијата Димитар Ковачевски, на вчерашната седница ја задолжи Централната изборна комисија...

Таравари: Се уште немам решено дали ќе бидам министер за здравство

0
Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари нема решено дали ќе биде во идниот владин состав како министер. Тој потврди дека дел од пишувањата на некои...

Во ИЕ 6 ДУИ изгуби, а „Вреди“ доби еден мандат

0
Државната изборна комисија (ДИК) вечерва ги сумира вкупните резултати од гласањето на парламентарните избори, вклучувајќи го и денешното прегласување. Како што информира претседателот на ДИК,...

Во ИЕ 5 ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со повеќе гласови од 8...

0
Во ИЕ 5 коалицијата „За европска иднина“ предводена од СДСМ на 8 мај имала 26 904 гласа, а сега, со денешното прегласување, има 26...

Башким Хасани од Коалиција „Вреди“: Со гласањето во Ларце го добивме...

0
Коалицијата „Вреди“ по денешното прегласување во изборното место 2101 во селото Ларце, Општина Желино прогласи дека има добиено уште еден пратеник во шестата изборна...

Првични резултати од прегласувањето на парламентарните избори

0
Државната изборна комисија (ДИК) на својата веб страна почна со објавување на првичните резултати од денешното прегласување на парламентарните избори и информира дека сите...

ЦИВИЛ: Вкупно 18 случаи на семејно гласање во Дебреште

0
Седумте избирачки места во земјава каде денеска се прегласува за парламентарните избори 2024 се отворени навреме, а гласањето се одвива безмалку без проблеми, забележуваат...