Таг: парламентарни избори 2024

Ковачевски: Избори во мај, коалицискиот договор со ДУИ е јасен, АА...

0
„Сметам дека постои доволно простор во мај да се организираат изборите, во нивниот редовен термин, а за финалните ставови на политичките партии ќе информираме...

Ковачевски: По изборите во 2024-та јас повторно ќе бидам мандатар и...

0
„Одговорноста има име и презиме, тоа е ВМРО-ДПМНЕ и нивното раководство кое се противи на продолжување на европскиот пат на државата, истите кои го...

Ковачевски: Изборите ќе бидат во законските термини, почитувајќи го правото на...

0
Претседателот на Владата Димитар Ковачевски не очекува нова политичка криза во државата иако, според него, изминатите четири години опозицијата ја блокира работата на Парламентот. Одговарајќи...

Ковачевски: Датумот за избори се решава преку разговори, а не премиерот...

0
Премиерот и лидер на СДСМ, Димитар Ковачевски, од Дојран потврди дека во текот на вчершаниот ден имал средби со претседателите на четири политички партии,...

Џафери: Нема да дозволам да останеме без претседател

0
Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска ги повика политичките партии навреме да се договорат за терминот за одржување на претседателските и парламентарните избори следната...

Мицкоски: Срамота е што преку медиуми се договараме и лиферуваме датуми...

0
„Мора да се договори датум за редовни избори. Еве му еден предлог на Ковачевски. Нека земе бел лист хартија и нека напише кој било...