Таг: норвешка

Берген – најврнежливиот град во Европа

0
Интернет-пребарувачот за изнајмување сместувачки капацитети, „Холид“, користејќи ги податоците од апликацијата „Ворлд ведер онлајн“, ги анализираше најврнежливите градови во Европа. Така, вториот по големина град...

Норвешка ни донира 76 воени возила за Армијата, „надоместок“ за опремата...

0
Норвешка испрати 76 воени возила за Македонија. Вкупно 40 камиони и 36 лесни пешадиски возила се натоварени вчера од пристаништето Оркангер и со брод...

Пукна брана на вештачко езеро во Норвешка, се очекуваат нови поплави

0
Брана на норвешка река денеска делумно се урна, а водата почна да се излева низ процепната дупка во средината на објектот. На инцидентот му претходеа...

Норвешка, најголемиот извозник на природен гас во ЕУ, ја зголемува воената...

0
Осло, 31 октомври 2022 (МИА) – Норвешка од 1 ноември ќе ја стави армијата во готовност поради војната во Украина, изјави денеска норвешкиот премиер...

Норвешка очекува рекорден прилив од продажба на нафта и гас во...

0
Осло, 6 октомври 2022 (МИА) – Владата на Норвешка наредната година очекува рекордни приходи од продажба на нафта и гас, речиси една петтина повеќе...

Норвешка годинава очекува рекорден извоз на гас

0
Осло, 5 септември 2022 (МИА) – Норвешкиот систем за извоз на гас треба да испорача рекордни количини енергија во Европа оваа година, по паузата...

Норвешка, еден од најголемите извозници на електрична енергија во Европа, најави...

0
Осло, 11 август 2022 (МИА) – Додека енергетската криза предизвикана со руската инвазија на Украина длабоко ја потресува Европа, Норвешка, земја меѓу најголемите извозници...

Норвешката премиерка најави можност за ново затегнување на мерките против Ковид-19

0
Норвешката премиерка Ерна Солберг предупреди дека ако Норвежаните ги олабават нивните напори да го намалат ширењето на коронавирусот, владата може да биде „приcилена“ да...

Норвешка ја стави епидемијата под контрола

0
Епидемијата на коронавирусот во Норвешка е „под контрола“, изјави норвешкиот министер за здравство Bent Hoeie во понеделникот, посочувајќи на ниската стапка на пренос на болеста. Лице...

Норвешка е „друга планета“ во однос на продадени електрични автомобили во...

0
Норвешка, споредена со останатите земји, веќе некое време важи за рај за електричните автомобили. Меѓутоа, податоците за оваа година се уште поневеројатни, но и...

Норвешки остров сака да стане првата зона без часовници и време...

0
Жителите на малиот норвешки остров Sommarøy се решени официјално да ги фрлат часовниците и да се ослободат од концептот на време. Sommarøy се наоѓа западно од...

Норвешка рециклира 97% од пластичните шишиња! Еве како

0
Сликовито речено, ако рециклирањето пластика беше Формула 1 трка, Норвешка ќе беше во убедливо водство пред светот за цел еден круг. Преку организацијата наречена Infinitum,...

Норвешка ќе ги „сече“ фјордовите со подводен „лебдечки“ тунел: Амбициозен проект...

0
Живописни глечери, фјордови и планини - тоа е сликата која меѓу првите паѓа на памет кога се зборува за Шведска и нејзините „драматични“ природни...

Момакот од Свети Николе што заглави во норвешка болница (и одвај...

0
Поболе се нешто по воа северот тука, по вие виулици, снегои и мрачни денови и дојде у допир со надалеку чуеното "норвешко здравство".