Таг: крвен притисок

СЗО: Колку повеќе сол толку поголем ризик од мозочен или срцев...

0
78 Кардиоваскуларните болести се причина за 4 смртни случаи од 10 во Европа, што значи дека 10.000 луѓе умираат од овие болести секој ден на...

Поврзаноста на исхраната со крвниот притисок

0
Каква е поврзаноста помеѓу храната и вашиот крвен притисок? Кои видови храна влијаат на намалувње а кои на покачување на притисокот? Како да се...

Грешки што ги правите кога мерите притисок

0
Знаете ли дека полната бешика/чувството на полна бешика ги прави луѓето понервозни, и тоа до тој степен што го подигнува артерискиот притисок, па измерената...

И намалувањето на телесната тежина може да биде опасно

0
Лицата кои имаат нестабилен крвен притисок и кај кои осцилира телесната маса, холестеролот и шеќерот, се изложени на поголем ризик од срцеви и мозочни...

Масло кое го намалува крвниот притисок

0
Истражувањата на Универзитетот Анамалаиво Индија покажале дека маслото од сусам позитивно делува во случај на хипертензија. Во истражувањето учествувале 328 лица со висок крвен притисок,...

Проблеми со висок крвен притисок? Решението е во исхраната на Викинзите

0
Исхраната типична за жителите на северна Европа има извонреден ефект во регулацијата на крвниот притисок, кој е еден од најчестите и најголеми здравствени проблеми...

120 со 80 веќе не е идеалниот крвен притисок

0
Европското кардиолошко здружение издаде нови упатства, според кои нормалниот притисок веќе не се движи во рамките на 80 и 120. ЕКЗ порачува дека всушност...

Зошто треба повеќе да се јаде овошје и зеленчук со темна...

0
Синото, темно црвено или виолетово овошје и зеленчук не само што изгледа убаво, туку и нуди големи здраствени придобивки. Најважните добродетели во оваа храна се...

Осум причини зошто ќе ја гледате бананата на поинаков начин

0
Ако сте потиштени, бананата брзо ќе ве „подигне“ и внесе енергија- исто како Бананамен. ;) Таа содржи три видови на шеќер во комбинација со влакна...

Тајните на црното чоколадо

0
За разлика од млечното чоколадо кое е богато со шеќери и сиромашно со антиоксиданси, црното чоколадо е вистински рудник на антиоксиданси. Исто така чоколадите...

Какаото и чоколадото можат да помогнат во спречување на сенилност

0
Дали сте знаеле дека чоколадото може да ви го спаси животот? Две нови студии додаават легитимност на тврдењето дека животот е далеку подобар со...

Солта е добра за вашето здравје

0
Исхраната која содржи многу сол можеби и не е толку штетна колку што мислите а можно е дури и да го намалува ризикот...