Таг: копенхаген

Пожар избувна во зградата на Берзата во Копенхаген, се урна врвот

0
Пожар изутрината го зафати покривот на 17-годишната зграда на Берзата во Копенхаген, која е една од најстарите згради во градот, јавуваат медиумите. Зградата која се...

Копенхаген воведува четиридневна работна недела

0
Во Копенхаген почна експеримент со воведување работна недела од четири дена, кој ќе трае до крајот на годината, јавуваат локалните медиуми. Во експериментот учествуваат вработени...

Ложа не било тоа што сме мислеле цел живот

0
Копенхаген води 2:0, 3 девојки си седат во џакузи и си дрмаат пиво. Иначе цурите се по бикини, а температурата надвор е минус 8 степени. За...

Зошто во Копенхаген имаат речиси совршена вода?

0
Ако живеете во мегаполис кој е населен со луѓе колку што има во половина Македонија, најверојатно нема да се осмелите да пливате во одводните...

Ах, и јас вака да одев на работа

0
Во април 2012 година Копенхаген Фил (Sjællands Symfoniorkester) ги изненади патниците во метрото во Копенхаген свирејќи го Griegs Peer Gynt. Флеш-мобот е креиран во колаборација...

Женските грижи навистина можат да го убијат мажот

0
Жените навистина можат да го скратат животот на мажот со своите грижи и стрес, особено ако тој е на средна возраст , пренесува Би...

Евровизија- може ли Словенија во финалето?

0
Словенија се надева дека дојде до финалето на Евровизија. Тинкара Ковач оваа година ќе ја претставува Словенија на Евровизија во Копенхаген. Се занимава со пеење,...

„Одам на Евровизија да победам“

0
- Никогаш не сум била скромна. Не се задоволувам со влез во финале, ниту во полуфинале. Во Данска одам да победам- вели Тијана Дапчевиќ,...

Работниците во Зоолошката во Копенхаген убиле млада жирафа бидејќи била „вишок“!(ВИДЕО)

0
Вработените во Зоолошкаа во Копенхаген убиле здраво бебе жирафа со пиштол со пригушувач, бидејќи била „вишок на потребите“ и потоа со деловите од телото...

Електрана со ски падина

0
Електраните обично не асоцираат на забава, но тоа е токму целта на Тим и Јан Едлер од студиото за архитектура и дизајн Realities:United....

Hotel Fox и неговите дизајнерски соби

0
Hotel Fox е лоциран во Копенхаген и е дел од новиот урбан проект Фокс, предводен од Volkswagen. Интересната работа е што тој располага со 61 соба,...