Таг: кинези

Зграда во Кина во која живеат 20.000 луѓе (ВИДЕО)

0
Во средиштето на деловниот град Чијанжијанг Сенчури Сити, во рамките на населбата Хангжоу, се наоѓа „Реџент интернејшнал“ - еден од најголемите станбени згради во...

Во Кина стапката на наталитетот на рекордно ниско ниво

0
Пекинг, 17 јануари 2022 (МИА) – Стапката на наталитет во континентална Кина достигна рекордно ниско ниво од 7.52 на 1.000 луѓе во 2021 година,...

Хонгконг: Милиони Кинези протестираа, па си ги исчистија улиците

0
По масовните протести во Хонгконг пред неколку дена, демонстрантите се вратија и го исчистија ѓубрето од улиците на кои протестираа, оставајќи ги беспрекорно чисти. Се...

Зошто Азијците јадат со стапчиња?

0
Еден од факторите е тоа што на Кина ѝ се случил популациски бум.

Толпата во Кина е уметност, а не закана

0
Во секоја друга земја, да ти се соберат толку луѓе на улица обично не е на арно. Во Кина е поинаку.  Првите две нешта што...

10 популарни клишеа за Кина кои не се вистинити

0
Авантуристката и инструкторка по кунг-фу - Марија Пипенко, за Bright Side објави список со најпопуларните клишеа кои ни текнуваат кога мислиме на Кина. Со...

Најголемата човечка миграција на светот: Стотина милиони Кинези одат на одмор

0
Стотина милиони работници од периферните и зафрлени градови на Кина тргнаа на пат да се сретнат со своите семејства и пријатели. Тоа се должи...

Зошто се разведуваат Кинезите?

0
По повеќе години брак, брачниот пар Чин решава да се разведе. Причината? Стриктно материјална, ама не таква каква што мислите.Семејството Чин поседува пералница за облека...

9 фотографии кои покажуваат колку пренаселена е Кина

0
Ќе прочиташ дека Кина е најнаселена земја и дека со население од 1.3 милијарди жители таму стварно е гужва. Ќе прочиташ дека градовите се гушат...

Кинезите ги запишуваат своите тригодишници на курсеви за извршни директори

0
Во обид на своите деца да им дадат мала предност во трката на животот, богатите кинески родители ги запишуваат во секакви рани едукативни програми,...

На крстосување на кинески брод

0
Крис Роланд е австралиски фотограф од Сиднеј. Воглавно фотографира простори без луѓе, ама во најновата фото-серија тој се најде на крстосување на кинески брод....

Кинески свињи на шведска маса

0
Однесувањето на група кинески туристи наиде на сериозни критики откако се појавија фотографии и видео од нивниот третман на шведската маса во еден тајландски...

Зошто Кинезите јадат со стапчиња?

0
За настанокот на стапчињата кои Кинезите и другите Азиски народи ги користат за време на оброкот, постојат бројни легенди, но вистинското објаснување веројатно се...

ИКЕА имаат мака со Кинезите

0
Креветите во продавниците за мебел изгледаат толку пријатно и удобно што многу изморени клиенти од шопинг сакаат да легнат и да поспијат час-два. Повеќето...