Таг: ислам

Раиси: Израел никогаш не може да биде пријател на муслиманите

0
Иранскиот претседател Ебрахим Раиси денеска ги осуди обидите за нормализирање на односите на бројни исламски земји со, како што го нарече „ционистичкиот режим“, велејќи...

Средношколци муслимани во Германија барале да се воведе шеријат во нивното...

0
Четворица муслимански ученици побарале да се воведат строги исламски правила во нивното средно училиште „Нордштат“ во Нојс, град во германската покраина Северна Рајна-Вестфалија. Како што...

Дојче Веле: Со новата партиска програма, ЦДУ се дистанцира од идејата...

0
Со новата основна партиска програма, Христијанско-демократската унија (ЦДУ), најголемата конзервативна партија во Германија, се дистанцираше од идејата дека исламот е составен дел на Германија,...

Француската влада го запира финансирањето на најголемото муслиманско средно училиште во...

0
Француската влада ќе престане да го финансира најголемото муслиманско средно училиште во земјата поради административни пропусти и сомнителни наставни практики, соопштија денеска локалните власти. Приватното...

Вакцините против Ковид содржат свински желатин, смеат ли муслиманите да се...

0
Додека светот се радува на вакцините и новата надеж дека наскоро ќе може да здивне од пандемијата, одредени верски заедници реагираат околу достапните вакцини...

Муслиманите што јадат со лева рака се демони

0
Tаквото тврдење стои во делот за често поставувани прашања на официјалниот сајт на Diyanet - турскиот Директорат за религиски прашања.

Што значи „Алаху Акбар“ и каде сé можеш да го употребиш

0
Ги шеташ децата по улица и наидува пријател муслиман, ги штипнува по обравчињата и вели: „Уф, колку се слатки, колку пораснале! Алаху Акбар!“. Колкави се шансите да се саморазнесе?

И јас сум муслиман од Британија. Еве зошто не сум џихадист

0
Јас сум на иста возраст како бомбашот-самоубиец од Манчестер, и скоро на иста возраст со напаѓачите од Лондон Бриџ. Исто така, ѝ припаѓам и на истата вера. Па, како тоа излеговме толку различни?

Забранети разводи за време на Рамазан: „Ти не си ти кога...

0
Еден палестински судија ги забрани разводите за време на месецот на Рамазан, бидејќи, според него, луѓето носат избрзани одлуки „кога не се најадени или...

Кина забрани муслимански имиња за децата

0
Семејствата каде „премногу верските“ имиња се случај, ќе мораат да ги прекрстат своите деца,

Исламот е добар за грбот

0
При клањањето, муслиманите просечно дневно изведуваат околу 25 разновидни, прецизно утврдени и систематизирани движења.

За 50 години исламот ќе стане доминантна религија

0
Заради сé поголемиот прилив на мигранти во Европа, и заради растот на бројот на атеистите, исламот до 2070-та година ќе стане водечка светска религија,

Сé повеќе мигранти ја менуваат верата, од „тактички“ причини

0
Многу муслимански бегалци се надеваат дека ќе останат во Германија ако преку инстант-процедура станат христијани, пишува Дојче Веле.

Европејците што преминаа во мистичниот ислам – суфизам

0
„Се викам Бахиа, што на арапски јазик значи океан од убавина и сочувство“, рече дама покриена во црна наметка од шамијата на главата до...

Мигрантите муслимани преминуваат во христијанство

0
Со текот на мигрантската криза, како што известува Guardian, сé повеќе од мигрантите што доаѓаат во западноевропските земји преминуваат во христијанство. Конкретни податоци за стапката на...