Таг: дожд

Берген – најврнежливиот град во Европа

0
Интернет-пребарувачот за изнајмување сместувачки капацитети, „Холид“, користејќи ги податоците од апликацијата „Ворлд ведер онлајн“, ги анализираше најврнежливите градови во Европа. Така, вториот по големина град...

Поради силен дожд искачувањето до Титов врв прекинато кај Вакуфска патека

0
Традицоналното 42. мајско искачување до Титов врв на Шар Планина во организација на планинарскиот клуб „Љуботен“ од Тетово беше прекинато вчера поради лошите временски...

Интензивни врнежи од дожд и град го зафатија кумановско

0
Интензивен пороен дожд, грмежи, силен ветер попладнево го зафати поширокиот кумановски регион. Во неколку села во општините Куманово, Липково и Старо Нагоричане имаше појава...

До петок нестабилно време со повремен пороен дожд, град и грмежи

0
Долж Повардарието утре ќе дува засилен ветер. До среда ќе се задржи нестабилно време, претежно во попладневните часови со локален пороен дожд и грмежи....

Утре влажен бран со силен ветер и врнежи над 20 литри...

0
УХМР информира дека утре, под влијание на влажен бран, ќе биде облачно со врнежи од дожд кои особено во западните и јужните делови од...

И горилите не сакаат да наврнат, баш како луѓе (ВИДЕО)

0
Џабе да им зборите дека не се шеќер да се стопат. Горилите од зоолошката градина Ривербанкс во Јужна Каролина не сакаат да ги наврне...

Елементарна непогода во Могила по силното невреме

0
Општина Могила прогласи елементарна непогода по силното невреме кое зафати најмалку шест села од општината и нанесе непоправливи штети на земјоделски насади со тутун,...

Неколку лесни фризури за врнежлив ден

0
Добра коса и убавата фризура не доаѓаат секој ден- а, ако додадете дожд и влажност „од која не се дише“, повеќето од нас се...

Зошто тече вода од дрвово во Црна Гора?

0
Редок природен феномен во едно црногорско село.

Повторно силно невреме на Јадранот

0
Силно невреме проследено со пороен дожд, а на некои места и снег, го зафати североисточниот дел на Јадранот, од Ријека до Трст. Во Ријека се...

Ураганот Харви спореден со ураганот Катрина, ако беа една капка

0
Тешко е да се замисли количината на дожд што падна во Хјустон и околината во изминатите неколку дена. Еден начин да се визуелизира таа количина е да се замисли како една џиновска капка.

Редок метеоролошки феномен: Дождовна бомба (видео)

0
„Сторм-чејсерот“ („бркач на бури“) Брајан Снајдер имал намера да сними тајмлапс видео од една бура над Аризона, но наместо тоа снимил еден неверојатно редок...

Дождот е муабетење со универзумот

0
Статуата „Дожд“ е изработена од бронза и стакло и евисока 6 метри. Се наоѓа во „Пејзажната алеја“ во Киев и е дело на украинскиот...

Велосипедистите во Ротердам добија семафори со сензори за дожд

0
Надвор врне истура, а ти 2 минути чекаш на пешачки некој да ти застане. Во меѓувреме, во Ротердам, благодарение на сообраќајната култура, пешачкиот не...

Паралелните светови после дожд

0
Од мојот акаунт на Инстаграм се обидов да демонстрирам дека не ти треба професионална камера за да направиш добра фотографија. Користиејќи само смартфон, можеш...