Таг: дебелина

Луѓето со вишок килограми одат 2,5 пати почесто на боледување

0
59 Европејците со вишок килограми одат 2,5 пати почесто на боледување од останатите луѓе, покажа истражување објавено на Европскиот конгрес за дебелина во Венеција, Италија. Според...

Познатите ѕвезди со плус 30 килограми

0
Дали некогаш сте се запрашале како би изгледале вашите омилени ѕвезди доколку имаа 30 килограми плус? 20 годишниот уметник од Шпанија, Давид Лопера, го...

Голем борец против ракот, шеќерот, притисокот, дебелината… а расте како плевел

0
Ерусалимскиот артишок или дивиот компир е еден вид на сончоглед од Америка. Растението поради нејзиниот корен кој се јаде, денес се одгледува низ целиот...

Топ 10 најдебели нации во светот

0
Знаеме дека гојазноста е проблем на денешницата, ама знаевте ли дека речиси една третина од светската популација се дебели? Последните 30 години, бројот на дебелите...

Десет видови на рак кои се закануваат на дебелите луѓе

0
Прекумерната тежина и дебелина го зголемува ризикот од развој на десет чести видови на рак, објавено од страна на британските научници во списанието Lancet. Експертите...

Најдебелото бебе во Колумбија тежи како шест-годишно дете

0
Најдебелото бебе во Колумбија, кое тежи колку шест-годишно дете, беше „спасено“ од страна на добротворна организација за да можат да му обезбедат третман кој...

IQ-то зависи од дебелината на кората на мозокот

0
Aмерикански научници ja открија врската меѓу дебелината на церебралниот кортекс и коефициентот на интелигенција. Во текот на две години експертите истражувале 188 деца. Тие биле...

Како го решаваат проблемот со дебелината во различни земји?

0
Статистички луѓето во светот се се повеќе склони кон дебелеење, особено во развиените земји. Во последните децении проблемот со прекумерната тежина од естетски проблем...

Vivo X3 е првиот смартфон со дебелина под 6 милиметри

0
Кинескиот производител BBK најави дека повторно ќе го сруши светскиот рекорд со наслов најтенкиот смартфон на светот откако ќе се појави нивниот нов мобилен Vivo X3...

Дебелината е официјално болест во САД

0
Од завчера 18 Јуни 2013, Американското Медицинско Здружение на годишниот самит во Чикаго, ја изгласа дебелината за болест. Нивната цел во наредната година е...

Бил толку дебел што не можел да излезе од дома

0
Живеел покрај плажа, но не ја видел  затоа што бил премногу дебел за да излезе од дома.  „Поминаа многу години, откако последен пат  излегов надвор...

Цената на картата = тежината на патникот

0
Авиокомпанијата „Samoa Air“ е прва компанија во светот која цените на картите ги дефинира во однос на тежината на патникот и багажот, а својата...

Слики од новиот iPhone 5, во споредба со старите модели

0
Францускиот сајт Nowhereelse.fr објави фотографии од новиот iPhone 5, комплетно составен и подготвен за употреба. Тој е сликан во споредба со iPhone 4 и...

Најчести причини за дебелеење

0
Речиси секоја жена бар еднаш во животот се бори со вишокот килограми, но за таа борба да биде успешна мора да се најде причинителот...

Телефоните во иднината ќе бидат тенки колку хартија? (видео)

0
Можете ли да замислите иднина во којашто сите телефонски и компјутерски уреди ќе бидат тенки како хартија? Овие луѓе не само што го замислиле...