Таг: авион

Холандски старт-ап ќе прави целосно електричен авион што ќе лета 800...

0
Авијацијата се мачи да го намали нејзиното влијание врз климата и засега не прави чекори во вистинска насока за да ја достигне целта од...

На авион на Јунајтед ерлајнс му паднало тркало за време на...

0
Јунајтед ерлајнс соопшти дека уште еден нејзин авион го изгубил главното тркало на опремата за слетување за време на полетувањето, практично повторувајќи го инцидентот...

Совети за мачнините при летање

0
При патување со авион, на многумина им се случуваат болки во стомакот, надуеност или запек. Некои тоа го припишуваат само на стравот од летање,...

Стјуардеса открива кои се мерките во случај на итна помош или...

0
Стјуардесите се обучени и задолжени да се справат со многу видови случаи при лет - како што е и итна помош или ненадејна смрт...

Во авион на „Свис Ер“ откриен куфер со радиоактивен материјал, патници...

0
Куфер со радиоактивен материјал со „низок интензитет“ бил откриен во авион на „Свис Ер“ по слетувањето во Барселона, додека патниците биле во него. Авионот што...

Стјуардеса откри три грешки при резервирање лет

0
Стјуардесата Керолајн Скен открива три поголеми грешки што патниците ги прават при резервирање авионски билети, а коишто често водат до непотребен стрес. - Ако резервирате...

Сите 367 патници од авионот на „Џапан Ерлајнс“ се безбедни, петмина...

0
Безбедно се евакуирани сите 379 патници и членови на екипажот од авионот на „Џапан Ерлајнс“ (Japan Airlines), што се запали при слетувањето на аеродромот...

Авион на Japan Airlines се запали на аеродром во Токио

0
Авион на „Џапан Ерлајнс корпорејшн“ (Japan Airlines Co.) се запали денеска на аеродромот Ханеда во Токио, соопшти авиокомпанијата. Пожарникарската служба во Токио информира дека пожарот...

Авиокомпанија најде решение за патниците што не сакаат да седат до...

0
Јапонска авиокомпанија најде решение за патниците кои не сакаат да патуваат до патници со бебиња. За таквите, авиокомпанијата на својот вебсајт ќе користи посебни...

Глупава грешка на пилотот принудно приземјила авион со 326 патници и...

0
Авион со 326 патници морал принудно да слета на пола пат од Франкфурт до Канкун (Мексико), откако „врела течност предизвикала силен мирис на гopeње...

Патничка го преспала слетувањето, ја оставиле сама и заклучена во авионот

0
Канаѓанката Тифани Адамс на 9 јуни летала со „Ер Канада“ од Квебек до Торонто (патување од околу 1 час и 40 минути) и имала мошне...

Американски воен авион се ypна врз магацин (ВИДЕО)

0
Американски „ловец“ модел F-16 денеска паднал врз магацин недалеку од базата Марч во Јужна Калифорнија, соопштија локалните власти. Притоа, пет лица кои работеле во магацинот се...

Пилот спасил 82 патници, успешно го слетал авионот без предни тркала...

0
Авион на Myanmar National Airlines, поради дефект на предните тркала, морал принудно да слета на меѓународниот аеродром во Мандалај само на задните. Пилотот најпрво го пријавил...

Цел авион само за него: Бил единствениот патник во празен „Боинг“...

0
Литванецот Скирмантас Стриматис бил мошне изненаден кога се качил во „Boeing“-от 737-800 на летот од Вилнус до Бергамо, а таму го пречекале 188 празни...

Упс! Авион тргнал за Дизелдорф, по грешка слетал во Единбург

0
Авион на „Бритиш Ервејс“, на летот од Лондон до Дизелдорф, по грешка слетал во друга држава, пренесува BBC. И не во некој град со...