Таг: Марија Захарова

ЕУ ќе добие болен одговор од Москва за земањето приходи од...

0
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска изјави дека обидите на Западот да ги земе приходите од замрзнатите руски средства се...

Захарова: САД нема да можат да ја избегнат одговорноста за нападите...

0
Официјален Вашингтон нема да може да ја избегне одговорноста затоа што и дозволи на Украина да користи американско оружје за напади врз цели на...

Захарова му одговори на претседателот на Естонија: „Нека покаже како“

0
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова ја коментираше изјавата на естонскиот претседател Алар Карис, кој рфече дека е неопходно Русија да...

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби...

0
Москва ќе одговори со удари врз британски цели доколку Украина го искористи британското оружје за удар врз руска територија, изјави портпаролката на руското Министерство...

Русија: Вежбите на НАТО во Финска „го зголемуваат ризикот од воен...

0
Русија ги осуди планираните вежби на НАТО во близина на нејзината граница со Финска, предупредувајќи дека тие го зголемуваат ризикот од „можни воени инциденти“. Портпаролката...

Захарова: Русија ќе ја тужи Украина пред меѓународниот суд поради терористичкиот...

0
Русија ќе ја тужи Украина за нејзината улога во терористичкиот напад врз Москва, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова...

Захарова: Русија нема да учествува на конференцијата за Украина

0
Русија нема намера да учествува на конференцијата за Украина, чија можност ја спомена украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба, изјави денеска портпаролката на...

Захарова до Белата куќа: Сигурни ли сте дека е Исламската држава,...

0
Русија денеска изрази сомневање поради американските тврдења дека Исламската држава (ИД) е одговорна за нападот во концертна сала во близина на Москва, во кој...

Бајден го нарече Путин „луд кучкин син“, Кремљ му врати дека...

0
Американскиот претседател Џо Бајден го нарече рускиот претседател Владимир Путин „луд кучкин син“ во синоќешниот говор на собирање средства за неговата кампања. Бајден зборуваше за...

Москва: Зад нападот во Белгород стои Велика Британија

0
Русија, која пред речиси две години изврши инвазија врз Украина, побара специјална седница на Советот за безбедност на ОН по украинскиот напад врз градот...

Захарова: Западот ја уценува Србија дека не смее да соработува со...

0
Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, денеска изјави дека Западот ја уценувал Србија дека што и да направи, не смее...

Во ЕУ се влегува само со генетски модифицирана национална свест, тврди...

0
Доколку стане членка на Европската унија, Србија ќе мора да се бори за својот национален идентитет, бидејќи во ЕУ примаат исклучиво врз основа на...

Габриел не сакала да биде на иста маса со Лавров и...

0
„Не можам да бидам на иста маса со луѓе кои имаат антибугарски и антиевропски манифестации“, изјави вицепремиерката и министерка за надворешни работи на Бугарија,...

Захарова: Лавров ќе има повеќе билатерални средби во Скопје

0
Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ќе има повеќе билатерални средби на маргините од Министерскиот совет на ОБСЕ во Скопје, а се предвидени и...

Захарова: ЕУ стана корисен идиот на Вашингтон

0
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова денеска изјави дека најавениот 12-ти пакет санкции на Европската унија против Русија е дел од...