Таг: руска инвазија на Украина

Кина: НАТО да престане да ја префрла вината за војната во...

0
Кина го повика НАТО „да престане да ја префрла вината“ за војната во Украина, откако генералниот секретар на Алијанса го обвини Пекинг за влошување...

Две третини од Украинците сметаат дека Зеленски треба да остане на...

0
Две третини од Украинците сметаат дека Володимир Зеленски треба да остане претседател до крајот на вонредната состојба, покажуваат резултатите од истражувањето на Меѓународниот институт...

Девет војници повредени во експлозија во чешка воена локација што ја...

0
Девет војници се повредени во експлозија на чешка воена локација што се користи за обука на украинските војници, соопшти армијата. Двајца војници се пренесени со...

Наришкин: Ако овие услови на Путин бидат одбиени, следните услови за...

0
Доколку сегашните мировни предлози на рускиот претседател Владимир Путин бидат одбиени, условите за следните ќе бидат потешки, изјави денеска директорот на Руската служба за...

Дуда: Русија е затвор на нациите, етничките малцинства да се отцепат...

0
Полскиот претседател Анджеј Дуда повика на „процес на деколонизација“ на Русија. Тој навести дека етничките малцинства треба да се отцепат од власта на Москва...

НАТО размислува да го стави нуклеарното оружје во состојба на готовност

0
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека имало консултации меѓу членките на Алијансата за вадење на нуклеарното оружје од складиштето, негово распоредување и...

Зеленски: На ултиматумот на Путин не може да му се верува

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека условите што ги постави рускиот претседател Владимир Путин за завршување на војната се „ултиматум“ на кој не...

НАТО усвои план за долгорочна помош за Украина

0
Министрите за одбрана на државите од НАТО го одобрија денеска планот за долгорочно снабдување со воена опрема и обука на Украина, соопшти по состанокот...

Остин: Путин не е во позиција да бара мир од Украина

0
Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин денеска изјави дека рускиот претседател Владимир Путин „не е во позиција“ да бара Украина да ја прекине војната. „Тој...

Подољак: Украина нема да ги прифати условите на Путин за почеток...

0
Украина нема да ги прифати условите за почеток на преговорите за прекин на војната, што ги претстави рускиот претседател Владимир Путин, изјави советникот на...

Путин го оквалификува како „кражба“ замрзнувањето на руски средства во странство

0
Рускиот претседател Владимир Путин денеска го оквалификува како „кражба“ замрзнувањето на руски средства во странство, предупредувајќи дека потегот „нема да помине неказнето“. Путин нагласи дека...

Украинските погранични власти привеле десетици мажи кои се обидувале да заминат...

0
Украинските погранични власти денеска соопштија дека привеле десетици мажи кои се обидувале да заминат од државата по агресивната воена регрутација. Киев минатиот месец воведе нова...

Путин: Прекин на огнот и мировни преговори веднаш откако Украина ќе...

0
Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Москва ќе го прекине огнот и ќе почне „веднаш“ мировни преговори доколку Украина ги повлече трупите од...

Самитот за Украина ги привлече светските лидери, но нема да ја...

0
Светските лидери ќе му се придружат на украинскиот претседател Володимир Зеленски овој викенд на самит на кој ќе се истражат опциите за ставање крај...

САД и Украина потпишаа долгорочен безбедносен договор на Г7

0
Претседателите на Соединетите Американски Држави и Украина денеска потпишаа договор со кој се утврдуваат долгорочните безбедносни односи на Вашингтон со Киев на маргините на...