Oва се најдобрите видови месо за здравје на срцето, тврди диететичарка

КАРДИОВАСКУЛАРНИТЕ болести се една од водечките причини за смртност во светот, покажуваат податоците на Светската здравствена организација. Така, здравјето на срцето е главен приоритет за многумина. Ако се обидуваме да го одржиме срцето во најдобра можна форма, важно е да запомниме дека една од клучните компоненти е урамнотежена исхрана која игра важна улога во превенцијата од кардиоваскуларни болести.

Изборот на вистинскиот вид месо може да има значително влијание врз здравјето на срцето, бидејќи некои опции се покорисни од другите. Нутриционистот и диететичарка, Крутика Нанавати, откри неколку препораки.

1. Масна риба

Масните риби, како лососот, скушата, сардината и пастрмката, се исклучително корисни за здравјето на срцето поради високата содржина на омега-3 масни киселини. „Овие видови риби се богати со омега-3 масни киселини, за кои е докажано дека го намалуваат воспалението, го намалуваат крвниот притисок и го намалуваат ризикот од срцеви аритмии“, вели Нанавати за SheFinds. Покрај тоа, овие здрави масти помагаат да се намали нивото на триглицериди во крвта, кои се неопходни за одржување на кардиоваскуларното здравје. Вклучувањето на масна риба во вашата исхрана неколку пати неделно може да ги обезбеди овие значајни придобивки за заштита на срцето.

Прочитајте и:  Истражувања го покажале ефектот на медот врз организмот – доволни се две лажички дневно

2. Живина без кожа

Живината без кожа, како пилешкото и мисиркиното, е опција погодна за срцето, првенствено затоа што содржи пониски нивоа на заситени масти во споредба со црвеното месо. Д-р. Нанавати истакнува: „Живината без кожа има помала содржина на заситени масти во споредба со црвеното месо. Таа обезбедува висококвалитетни протеини и основни хранливи материи како ниацин и селен, поддржувајќи го кардиоваскуларното здравје“. Ниацинот помага да се контролира нивото на холестерол, додека селенот делува како антиоксиданс, штитејќи го срцето од оксидативно оштетување.

3. Бела риба

Белата риба е уште еден одличен избор за здравјето на срцето. „Белата риба генерално има помала содржина на масти од другите извори на протеини и обезбедува посна опција за внес на протеини. Исто така, содржи есенцијални хранливи материи како селен и јод кои ја поддржуваат работата на срцето“, истакнува Нанавати. Селенот ја поддржува работата на срцето делувајќи како антиоксиданс, додека јодот е неопходен за функцијата на тироидната жлезда, што индиректно влијае на здравјето на срцето.

- Реклама -