Таг: срце

Оваа секојдневна навика може да го подобри здравјето на срцето

0
42 Одржувањето оптимално здравје на срцето не изгледа така едноставно, сепак, постои нешто што и не е така тешко кое можеме да го направиме за...

Еве што може да ви се случи ако претерате со јадење...

0
24 Иако сладоледот содржи некои важни хранливи материи како што се калциум, витамини Д и А, тие не се во доволни количини за да имаат...

Седум симптоми кои укажуваат на проблеми со срцето и кои не...

0
32 Врвниот кардиологот, д-р Амит Бахаи, истакнал 7 симптоми на болести на срцето кои никогаш не треба да ги игнорираме, вклучително и потење за време...

Доктори: Доколку сакате подобро здравје на срцето, ограничете ја оваа храна

0
61 Здравјето на срцето е растечка грижа за многу луѓе, особено затоа што кардиоваскуларните болести остануваат една од водечките причини за смрт во светот. Исхраната...

Oва се најдобрите видови месо за здравје на срцето, тврди диететичарка

0
150 КАРДИОВАСКУЛАРНИТЕ болести се една од водечките причини за смртност во светот, покажуваат податоците на Светската здравствена организација. Така, здравјето на срцето е главен приоритет...

Оваа храна може да го зајакне вашето срце

0
109 Доколку сакате да го зајакнете срцето, треба да вклучите одредени намирници во исхраната бидејќи делуваат исклучително благотворно. Зелениот лиснат зеленчук како спанаќот, кељот и зелката...

Бобинките, јаболката и бананите, најдобра храна за здравјето на срцето

0
74 За срцето е најдобро да јадете секој ден бобинки, јаболка и банани, тврдат дел од кардиолозите. – Сепак, секое овошје може да ви помогне да...

Докторка: Доколку сакате рамен стомак и добро здравје на срцето, избегнувајте...

0
276 Храната која ја јадеме игра важна улога во нашето целокупно здравје. Ова е особено точно кога станува збор за фактори како што се тежината...

Аортата доби статус на посебен орган во човековото тело

0
Аортата - главната и најголемата човекова артерија што носи крв од срцето до остатокот од телото, доби нов статус во медицината. Имено, таа е...

Авион морал да се враќа 950 километри, некој заборавил срце за...

0
Авион на авиокомпанијата Southwest Airlines кој летал од Сиетл за Далас, морал на скоро половина пат да сврти 180 степени и да се врати на аеродромот...

На победникот на Евровизија успешно му е пресадено срце

0
Салвадор Собрал победи на годинашната Евровизија со песната „Amar Pelos Dois“, претставувајќи ја својата родна Португалија. Покрај ненаметливиот, а сепак впечатлив настап, Собрал остана запаметен...

Можеби џабе ви ставале стент

0
Според една нова студија, во многу од случаите коронарниот стент има само плацебо ефект.

Домородното племе со најздрави артерии меѓу целото човештво

0
Луѓето од домордниот народ Цимане (Tsimane), од пределите на боливискиот Амазон, ги имаат најздравите артерии од сите други популации проучувани досега,

Мистеријата на мечот во главата на Кралот срце

0
Кога играш бриџ фокусот баш и не ти е во деталите на картите. Во спротивно, на многу од нас ќе им паднеше чудно што...

ФОТО: Вака изгледа човечко срце кога е комплетно исцедено од крв

0
Штом сте тука, веќе сте покажале дека имате „стомак“ за сликава и нема потреба да ве предупредуваме. Па, еве го - срце без крв. Тешко дека...