Таг: месо

Кардиолози: Овие видови месо може да доведат до таложење на наслаги...

0
58 Кога станува збор за заштита на здравјето на срцето, исхраната игра клучна улога. Додека некои видови храна можат да поддржат силен кардиоваскуларен систем, други...

Царинска управа: Мобилен тим спречи криумчарење на два тона месо штетно...

0
Мобилен тим на Царинска управа викендов спречи криумчарење на два тони месо штетно за здравјето на граѓаните. Превозникот воедно и сопственик на транспортното возило,...

Oва се најдобрите видови месо за здравје на срцето, тврди диететичарка

0
150 КАРДИОВАСКУЛАРНИТЕ болести се една од водечките причини за смртност во светот, покажуваат податоците на Светската здравствена организација. Така, здравјето на срцето е главен приоритет...

Франција го забранува називот „месо“ за растителни производи

0
Во екот на земјоделската криза и протестите на фармерите, Франција објави декрет со кој се забранува употребата на називот „месо“ за растителни производи. Највисокиот...

Македонците консумираат најмалку месо во Европа

0
Македонија, Албанија, Турција и Молдавија се земји каде што најмалку се консумира месо. Според мапата за потрошувачката на месо по земји во Европа, што...

Бијонсе и Џеј-Зи ја подмитуваат младината да намали со месото

0
Поп-суперѕвездата Бијонсе и нејзиниот сопруг Џеј-Зи, се обидуваат да ги „подмачкаат' своите фанови со прилика да освојат доживотни гратиси за сите нивни концерти во...

Црвеното месо да се даночи како алкохолот и цигарите?

0
Оданочувањето на црвеното месо и месните преработки, нали на она на цигарите и алкохолот, би можело да спречи околу 220.000 смртни случаи годишно, а...

Француски проблем што Македонија уште долго ќе го нема

0
Француската демократија достигнува такви нови височини што денеска француските месари побараа од полицијата и министерот за внатрешни работи, физичка заштита од нападите и насилствата...

Му протестирале вегани пред ресторанот, земал да им сече живо месо...

0
Еден ресторански шеф во Торонто им одговорил на демонстрантите вегани пред својот излог со соодветна мерка. Мајкл Хантер, сопственик на Antler Kitchen and Bar, се вратил...

Месојадите или вегетаријанците? Кој живее подолго?

0
Нашата способност да водиме долг живот е под влијание на гените и средината во која живееме. Едно истражување спроведено врз еднојајчени близнаци, открива дека не...

Јас сум сточарка. Веганите ме викаат „убиец“ и „насилник“

0
„Се надевам дека ти и твоето семејство ќе умрете во некој ендек!“.

Чарлс Дарвин си мезел од животните што ги откривал

0
Во текот на својот живот и патувања, освен видовите, најславниот биолог на светот - Чарлс Дарвин го сортирал и месото од различните животни што ги откривал.

Скара за Гинис: Уругвај испече над 10.000 килограми месо (ФОТО)

0
Уругвај го сруши досегашниот и постави нов Гинисов рекорд во правење на најголемата скара на светот. Испечени се над 10 тона (поточно 10.14 тона)...

Направени се од месо

0
Една предобра кратка научно-фантастична приказна од Тери Бисон, номинирана за Nebula Award (награда за научно-фантастично дело на годината во САД). Стварно пропуштате ако не ја прочитате.

Научниците ги редизајнираат маркетите за да ве направат вегетаријанци

0
Да купуваш намирници на враќање од работа, обично значи „грабни тоа што има“. Уморни и гладни, луѓето ќе фрлат што и да е во...