Throttle/Brake #65: Среќен Роденден Mercedes-Benz AMG

0
По повод педесет години постоење на AMG, оваа епизода ќе биде резервирана само за "Сребрените Стрели" од Афалтербах.  Mercedes-Benz AMG GT R Black Series. Уште еден...

Throttle/Brake #64: Во мода е да се има SUV: Aston Martin DBX, плус BMW...

0
Се сеќавате ли на времињата кога SUV сегментот беше наменет за богатите сопруги? Автомобилите беа коцкасти, тромави и скапи. И денес се скапи, но се брзи, динамични, убави и мега популарни.

Throttle/Brake 63: Задоцнет одговор или полн погодок? Ferrari 488 GTO и Ferrari FUV

0
Крајот на јуни ни донесе нешто сосема очекувано и неочекувано. По долгодишната апатија кон најпопуларниот сегмент, Ferrari конечно се предаде и најави дека работи на првиот SUV, или по нивно FUV.

Throttle/Brake 61: Вашите костуми, Ве молам: Rolls Royce Phantom VIII

0
Осмата генерација на Phantom е една сосема нова страница во дневникот на "Духот на Екстазата". Неверојатен спој на традицијата, раскошот и иднината.

Throttle/Brake – епизода 60: Автомобили кои не ви мислат добро

0
Има една мала група на автомобили, маскирани во својата убавина и префинетост, кои се всушност ладнокрвни убијци, и доколку ги потцените ќе направат сé за да не стасате до вашата дестинација.

Throttle/Brake – епизода 59: Хамонд, Valkyrie и конечно 911 GT2 RS

0
По неколку одлични возења, продуцентите побарале од Ричард Хамонд да вози уште еднаш и... Од петта мајка, веднаш по целта, автомобилот забрзува, губи контрола, оди во ендек 110 метри, се превртува неколку пати и неколку секунди потоа почнува да гори... И сега, чија е вината?

Throttle/Brake – епизода 58: Неговото Височество Bugatti Chiron

0
Во грчката митологија, Chiron е името на најсупериорниот кентаур кој бил опишуван со суперлативи. Денес, Chiron е најмоќниот, (теоретски) најбрзиот, најудобниот, најстаромодниот и најексклузувниот сериски хипер автомобил во светот.

Throttle/Brake – епизода 57: BMW серија 8, McLaren P1 LM Lanzante и 1/1

0
Се сеќавате ли на серијата 8 од раните деведесетти? Одамна не сме виделе автомобил од таков калибар да го носи беџот на баварскиот гигант. Но, време е BMW да ја исправи грешката од минатото и да ја воскресне серијата 8, односно M8.

Throttle/Brake #56: Електричен оргазам: NIO EP9 – Кралот на Нирбургринг

0
Сé започнува во 1828 година, кога Унгарецот Ањос Једлик прави електро мотор кој го вградува во еден мал автомобил...

Throttle/Brake #55: Враќање во иднината: Mercedes-AMG Project One и BMW хипер автомобил?

0
Изминатиов период, сите автомобилски експерти, јутјубери и лаици, воздивнуваат поради фактот дека Bugatti Chiron развива 320 километри за 16 секунди, а само површно го проследија фактот дека Koenigsegg Refers од место до 400 километри на час оди за 20 секунди!

Throttle/Brake – епизода 54: Хот хеч ремек дело – Honda Civic Type R 2017

0
Не секоја генерација на Civic Type R ја оправдува специјалната ознака, но од време на време, оние вистинските "Type R", едноставно ги поместуваат границите во сегментот и наметнуваат нови правила на игра. Така е и сега.

Throttle/Brake #53: Големи, брзи и луксузни купеа: Aston Martin DB11 vs Mercedes AMG S63...

0
Доколку сте тип кој сака да се движи брзо и во стил, и претпочита автомобили со две врати, продолжете да читате...

Throttle/Brake #52: Егзорцистот против демонот: Camaro ZL1 Exorcist vs Dodge Demon

0
Многупати се сретнав со најновото и најмоќно остварување на Dodge, но поради целата симболика на овој автомобил и мои лични убедувања, не сакав да пишувам за Demon. Сé досега!

Throttle/Brake – епизода 51: Добредојде назад, мануелен Porsche 911 GT3

0
Знам дека ќе бидам пристрасен во оваа епизода, но воопшто не ми е гајле, бидејќи 911 GT3 (991.2) е мојот омилен автомобил. Се прашувате зошто баш овој автомобил? Има повеќе причини.