Три знаци на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Високиот холестерол обично не предизвикува никакви симптоми, поради што го нарекуваат тивок убиец, но некои скриени знаци може да се појават на три дела од телото.

Високиот холестерол значи дека има премногу масти во крвта. Иако ова можеби на почетокот нема да предизвика никакви проблеми, со текот на времето може да го зголеми ризикот од голем број сериозни здравствени проблеми.

Имено, акумулацијата на холестерол во артериите на крајот може да доведе до затнување и да го спречи истекувањето на крвта, што понекогаш предизвикува срцеви и мозочни удари.

Иако високиот холестерол може да се утврди само со тестови на крвта, во некои случаи симптомите на висок холестерол може да се забележат во одредени делови од телото.

Лице

На лицето може да се појават два знаци на висок холестерол: ксантелазма, жолти акумулации во внатрешниот агол на окото, кои се показател за други состојби, како што се дијабетес, висок крвен притисок, дебелина и ефекти од пушењето и бел прстен на рожницата на окото.

Прочитајте и:  Научници: 5 причини зошто треба да пиете чаша црвено вино дневно

Рацете

Рацете исто така може да бидат погодени од ксантелазма. На овој дел од телото се појавуваат во форма на грутки на зглобовите, а можат да бидат мазни и со нормална боја на кожа.

Нозете

Високиот холестерол може да доведе до состојба наречена периферна артериска болест (ПАД). Оваа состојба се манифестира со болки во нозете, губење на косата, вкочанетост или слабост, чиреви кои не зараснуваат, промена на бојата на кожата на нозете и губење на мускулната маса на нозете.

Ако забележите некој од овие знаци, треба да закажете состанок со вашиот општ лекар. За намалување на холестеролот се препорачува да се намали внесот на масна храна, да се јаде здрава храна, да се вежба, да се престане со пушење и да се намали внесот на алкохол.

- Реклама -